Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25310)

„Опашките“ што метрополата ја прават паланка

Чување и напасување добиток и живина во урбаната средина на главниот град Скопје Градските власти велат дека според членот 25 од Одлуката за комунален ред на...

Асфалт на улицата Блажо Алексов

КАВАДАРЦИ Оперативата на градежната фирма „Градба промет“ неодамна започна со асфалтирање на улицата Блажо Алексов во Кавадарци. - Асфалтирањето се врши во два слоја, на површина...

Отворен меѓународен салон на стрип

ВЕЛЕС Во Ликовниот салон во Велес е отворен 18. Меѓународен салон на стрип, на кој учествуваат стрип-уметници од Романија, Белгија, Албанија и од Србија. Во...

Ново детско игралиште во „Григор Прличев“

ОХРИД Се гради ново детско игралиште во дворот на основното училиште „Григор Прличев“. На локацијата веќе се поставени најсовремени реквизити за забава и се врши...

Формирана јавна установа што ќе управува со Офицерскиот дом и со...

БИТОЛА Со оглед на тоа што при крај се реконструкциите на Офицерскиот дом и на киното „Манаки“, деновиве во Битола е формирана јавна општинска установа...

Ем сиромашни ем светски лидери во фрлање храна

МАКЕДОНСКИ ПАРАДОКСИ Според последната анализа на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации, Македонија е во самиот врв, односно на осмото место во светски...

Со хегемонистичкиот речник за Македонија не им се усреќи на бугарските...

Директивите на Тодор Живков како ехо одѕвонуваат во реториката на официјална софија Она што во Македонија може да се сфати како провокација во настапот на бугарскиот...

Клубовите од Англија нема да пуштат репрезентативци?

ФУДБАЛ Околу 100 играчи во Англија можеби ќе бидат недостапни за меѓународни натпревари следниот месец, пишува „Би-би-си“ Четворица фудбалери на Ливерпул се меѓу неколкуте што не...

Рекорден награден фонд на САД опен, но помалку пари за шампионите

ТЕНИС Повеќе пари ќе бидат наменети за тенисерите и тенисерките што порано ќе го завршат натпреварувањето. Зголемување од 66 отсто на наградите ќе има за...

Пеле ги собира спортските sвезди на добротворна аукција

Пеле обезбеди некои од своите предмети за аукцијата на 22 септември, но тој побара услуги и од пријателите во спортот и во светот на...