Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25310)

Ердоган во посета на Сараево

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неделава ќе престојува во Босна и Херцеговина. Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најавил дека ќе дојде...

„Отворен Балкан“ го подели Западен Балкан

Косово решително одбива, Црна Гора тактизира, а Босна и Херцеговина е поделена за донесувањето одлука за пристапување на тројниот економски сојуз на Албанија, Србија...

Се очекува раст на економијата од 3,7 отсто

Извештај на кредитната агенција „Стандард и Пурс“ Кредитната агенција „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава со стабилен изглед, велејќи дека централната банка...

Македонското село – запоставен туристички потенцијал

За да се привлече поголем број странски туристи во руралните области во Македонија, освен инфраструктурата, потребни се и поголема маркетиншка кампања и едукација на...

Психолошки профил на апостолите на македонската ренесанса

Од спомените на Христо Татарчев, доктор психијатар, публицист и револуционер Во еден дел од своите спомени, Татарчев ги опишува карактерите на своите соборци со детали што...

Општината ги зајакнува финансиските капацитети

ГЕВГЕЛИЈА Во рамките на проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите и искористување на ресурсите (СРМА), за што градоначалникот Поцков потпиша меморандум за соработка, Општина...

Дневно инфо

„Отворен Балкан“ е израз на посветеноста на иднината и европскиот пат Премиерот Зоран Заев вчера го прими поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер, кој...

На училиште или не, прашање е сега

ГОЛЕМ БРОЈ РЕАКЦИИ И ПОДЕЛЕНИ МИСЛЕЊА ПО НАЈАВАТА ЗА ОДЕЊЕТО НА УЧИЛИШТЕ Полемизирајќи по ова прашање, според ставовите, се издвоија неколку групи граѓани чии членови се...

Се реконструира детското игралиште зад Универзална сала во Центар

Општина Центар неодамна започна со реконструкција на уште едно детско игралиште, кое се наоѓа зад Универзална сала, на улицата Владимир Полежиноски. Игралиштето ќе добие нови...

„Опашките“ што метрополата ја прават паланка

Чување и напасување добиток и живина во урбаната средина на главниот град Скопје Градските власти велат дека според членот 25 од Одлуката за комунален ред на...