Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25309)

Боите во домот влијаат на физичкото и менталното здравје

Покрај распоредот на собите и мебелот што го красат вашиот дом - боите се еден од најважните фактори во декорацијата, велат експертите за фенгшуи. Сината...

По вулканска ерупција, во Јапонија се појави нов остров

Јапонскиот архипелаг е збир од повеќе од 6.800 острови, а еден нов се појави пред неколку дена. Станува збор за маса почва во форма...

„Варајати“ го смести Даниел Креиг на врвот на најплатените актери

Даниел Креиг се најде на врвот на листата на магазинот „Варајати“ за највисоки плати на филмските sвезди, со неверојатни 100 милиони долари. На новата листа...

Психолог тврди дека сладоледот е храна на среќата

Психологот и стручњак за храна Грег Такер вели дека сладоледот е смирувачка намирница, која многумина ја поврзуваат со радосните спомени од детството. Поради тоа,...

Активистите се против изложбите на кучиња и одгледувачниците

Здружението „Победа“ од хрватскиот град Осиек, кое е засолниште за напуштени животни, објави интересен текст на Фејсбук во врска со изложбите на кучиња, како...

Сегашните случувања во Авганистан се лекција за Западен Балкан

САД потрошија милијарди долари во регионот промовирајќи ги демократизацијата и владеењето на правото. За да го одржат кредибилитетот, САД мора јасно да кажат дека...

Можно ли е авганистанско сценарио на Западен Балкан!

Надворешнополитичките аналитичари гледаат и многу посуштински процеси во поглед на идните рефлексии на авганистанската криза во односите на поширок регионален политички план, а како...

Со 161 милион евра од ММФ ќе се зголемува девизната ликвидност

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ѝ додели на Македонија 133 милиони нови специјални права на влечење (СПВ) или околу 161 милион евра и тие ќе...

Расте бројот на ковид-случаи

ГЕВГЕЛИЈА Во Општина Гевгелија расте бројот на новозаболени лица од ковид-19. Заклучно со 21 август, според евидентираната бројка на Институтот за јавно здравје, во Гевгелија...

Сѐ уште премногу пијани возачи на патиштата низ Македонија

Широка акција на МВР во целата држава за превентива, но и за санкционирање на возачите под дејство на алкохол Во периодот од 20 до 21...