Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25308)

Стоунхенџ ја откри тајната за отпорноста на временските влијанија

Стоунхенџ, познатата мегалитска структура, беше предмет на истражување на научници, кои велат дека ја откриле тајната на неговата отпорност на временските влијанија. Ова е...

Mитови или факти за кучињата

Кучињата ја знаат вашата рутина: Ако имате мошне нормална рутина, вашето куче може да одреди кога ќе се вратите дома врз основа на количеството...

Филмот за принцезата од Велс – фаворит за „златниот лав“

Приказната за Дијана, принцезата од Велс, и пеколот што го преживеала поради разводот со принцот Чарлс, ќе се бори со адаптацијата на романот на...

Древните резерви на метан во Сибир се темпирана бомба

Научниците со години предупредуваат дека зголемените температури на Арктикот ризикуваат детонација на „темпирана бомба“ на метан, или древни наслаги на стакленички гасови заробени во...

„Охридско лето“ едно од последните упоришта на големите летни фестивали

Со интонирање на фестивалската химна и огномет, како и со театарската претстава „На отворено море“ од Бранислав Нушиќ, во режија на Егон Савин, а...

Приватен миг

Роден во Франција со американско потекло, Марсел Дишан бил едно од седумте деца во семејството, од кои четворица станале успешни уметници. Куќата била полна...

Шеста година се истражува неолитската населба на Врбјанска Чука

Паралелно со ископувањата на археолошката сонда се вршат и археоботанички анализи од меѓународен тим, кој има цел да ги следи формите на исхрана во...

Панорама / Вучиќ, па јас!

- Ние двајцата сме соборци. Ако Српската напредна партија не сака да се бори, тогаш ќе се бори Движењето на социјалистите. Имаат подобар кандидат...

Актуелни ковид-состојби во регионот

Со воведената задолжителна вакцинација за вработените во јавните и во приватните установи за грижа на лица во Грција, се зголемил и бројот на имунизации....

Дигитализација заради развој на руралните региони во Хрватска?

Хрватска Претставниците на руралните општини во Хрватска предлагаат повеќе мерки за заживување на селото, но се жалат и на преголемата „европска“ бирократија за добивање на...