Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25307)

Оризова вода – тајна состојка што го поттикнува растот на косата

Иако оризовата вода како состојка за нега на косата се најде во центарот на вниманието дури последниве неколку години, во кинеската и јапонската традиција...

Модно освестените талибанци позираат во скапи крпчиња

Младите талибанци го напуштија запуштениот изглед на своите предци и се завртеа кон трендовски парчиња облека, скапи очила за сонце, дизјанерски тренерки и безбол-капчиња...

За Британците култната „Ало, ало“ е полна со стереотипи

По 40 години По сѐ изгледа Британците почнаа да го губат својот препознатлив остар хумор, а прва на удар е култната ТВ-серија „Ало, ало“. Британците...

Концерт на Каролина на „Карпошово лето“

Во рамките на манифестацијата „Карпошово лето“, на 27 август (петок), со почеток од 21 часот, на платото на „Млечен“, свој вечерен концерт ќе има...

Мојата прва асоцијација на Македонија беше и остана Тоше Проески

Композиторот Мирослав Рус со награда на „Охрид фест“ Композиторот и продуцент Мирослав Рус е годинашен добитник на наградата за промоција на музика на Балканот, која...

Книга од промоторката македонската книжевност Ала Шешкен

Летна школа во Охрид Во рамките на 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за Македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“...

Светските поети Керол Ен Дафи и Амир Ор ќе дојдат...

„Струшки вечери на поезијата“, како еден од најстарите и најзначајни светски поетски фестивали, ќе се одржи и оваа година, во вообичаениот термин, на крајот...

Древната перуанска соларна опсерваторија дел од светското наследство

Археолошкото наоѓалиште Чанкило, старо 2.300 години, кое се наоѓа во пустинската долина во северниот дел на Перу, е едно од 13-те нови глобални локации...

Кампањата „Вратете ѝ го името“ предизвика бура незадоволство

Зошто жените објавуваат дела под машки псевдоними? За прославата на 25-годишнината од „Женските награди за проза“, еден од спонзорите на церемонијата ја започна кампањата „Вратете...

Панорама / Рекордер по кривични пријави

Сараево – Пожарот што почна да се шири вчера рано утрото во станбениот комплекс во сараевската населба Буќа Поток остави околу 20 лица без...