1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 16:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25303)

Марко на Голема Богородица ќе плива за децата со ретки болести

На празникот Голема Богородица, на 28 август, Марко Пејчиновски ќе има нова благородна цел, повторно ќе плива за децата со ретки болести. По тој...

Фаворитите славеа, пораз на Георгиев

Актуелниот шампион Алкалоид, минимално, со 3,5-2,5, го победи Ампасан, додека најубедлив беше Прилеп, кој со 5,5-0,5 славеше над Карпош ШАХ – ЗАПОЧНА ЕКИПНОТО ПРВЕНСТВО НА...

Искрените роденденски желби се наjубав подарок

Етика за млади Порано кај нас не се славеа родендени, туку имендени. Но сега речиси сите го прифативме убавиот обичај на потсетување на денот на...

Македонија меѓу најдобрите 16 во Европа

Во финалето на шампионатот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) од дивизијата Б, Македонија го победи Исланд со 27-26 РАКОМЕТ - КАДЕТКИТЕ ЈА ОСТВАРИЈА ЦЕЛТА Македонските кадетки...

По вода на „Стубело“

Низ страниците на македонската литература за млади: „Слики од детството“ на Александар Кујунџиски За време на моето најрано детство, претрчано во родниот град Пехчево - во...

Светот на фудбалот тагува за Герд Милер

Милер беше дел од тимовите на Баерн што освоија четири титули во Бундес-лигата и доминираа во поранешниот Куп на европските шампиони (КЕШ), сега Лига...

Децата што ,,знаат се“

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...

За реките и изворите

Ексклузивно во „Колибри“ песни од сѐ уште необјавената книга за деца на писателот Ефтим Клетников „Малечката принцеза“ За реките и изворите е тоа закон, и за...

Наjмладите учесници на „Поетско Маркукуле“

Деветгодишните Ања и Константин Милески, ученици во ОУ „Гоце Делчев“ од Прилеп, уште од мали создаваат стихови и учествуваат на поетски манифестации. Деновиве беа дел...

Отскочна штица за петнаесетина млади таленти

Во категоријата учесници од 13 до 18 години, првото место ѝ припадна на Ања Поп Костова, ученичка од деветто одделение во ОУ „Крсте Мисирков“ Минатиот викенд...