1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 15:38

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25303)

Пожарите стивнаа, на ред е планска санација на погодените површини

Јагленосаните дрвја уште со првите дождови ќе почнат да скапуваат и да паѓаат, поради што постои сериозна опасност од појава на болести, кои може...

Со спокоен чекор­ на дрвени налани, право во претседателската палата

Авганистанската власт остана глува на предупредувањата на САД дека националната војска поради нискиот морал во нивните редови нема „сила“ да им се спротивстави на...

Градоначалникот Богдановиќ со свој став за работењето

ОПшТИНА ЦЕНТАР Откако „Шанса за Центар“ објави дека почнува со собирање потписи како граѓанска иницијатива што ја предводи поранешната претседателка на Советот на Општина Центар,...

Награда за матурантката Елена Брзилова, првенец на генерацијата

ГЕВГЕЛИЈА Градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, присуствуваше на свечената пригода во училиштето „Јосиф Јосифовски“ по повод доделувањето на дипломите на 150 матуранти. На оваа...

Алтернативниот туризам сѐ попривлечен за странските гости

КИЧЕВО Алтернативниот туризам што од ова лето почна да го реализира хотелот „Атва резиденс“ од Кичево се покажа како полн погодок за идниот развој на...

Остана ли некој за да му се верува?

Недовербата спрема политичките партии искажана во анкетата на американскиот Национален демократски институт (НДИ), која во голема мера е израз на општо незадоволство од официјалните...

Учениците ќе влезат во подновени училишта

ОХРИД Во тек се работни активности за комплетна реконструкција на подовите во училиштето „Христо Узунов“. Поставена е нова бетонска подлога во сите училници, со вкупна...

Расте бројот на онлајн измами

Група составена од поединци од разни африкански земји што имале престој во Европа работела на тој начин што креирала лажни имејл-адреси и интернет-страници слични...

Македонија – земја специјалист за менаџирање со бегалци

Несомнено, хуманитарната димензија е исклучително важна и Македонија треба да помогне. Но дали поучени од досегашните бегалски искуства, кога и покрај сите ветувања од...

Федерер третпат ќе го оперира коленото

ТЕНИС Во видеопораката на Инстаграм, Роже Федерер откри дека на десното колено му е потребна нова операција, што значи дека за него сезоната е завршена....