Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25302)

Германското здружение за миленичиња прави профили на Тиндер за побрзо удомување

Животни Германското засолниште за животни се обидува со нов пристап во наоѓањето домови за напуштени миленичиња, правејќи профили за нив во апликацијата за состанување Тиндер,...

Речиси 40 отсто од светското население нема пристап до интернет

Светскиот економски форум (СЕФ) издвои некои од фактите што се случуваат секоја минута на интернет. Во светот, во текот на 60 секунди се испраќаат 200...

Куќата во Малибу на Стив Меквин продадена за 12,1 милиони...

Куќата во Малибу, во која Стив Меквин живеел додека бил во брак со глумицата Али Мекро, во 1970-тите години, која се простира на 3.300...

Марина Дочовска со своите цвеќиња ја разубави цела Преспа

Секој човек во животот сака да остави некоја трага, а Марина Дочовска (53), од селото Волкодери, Ресенско, го прави тоа со својата љубов кон...

„Отело“ го затвора фестивалот на античка драма „Стоби“

Во тек е 18-от Интернационален фестивал на античка драма. Традиционално, во летните периоди на древната сцена во Стоби се изведуваат театарски текстови од најпознатите...

Секој филмски работник ја посакува „Мостра“ во своето портфолио

Да се биде дел од најголемата филмска елита значи потврда на квалитетот и искуството што ги поседуваме, а по многу години работа тоа е...

Југословенски споменици на цивилни трагедии и катастрофи

Симболи на загубата (1) Кога станува збор за истражување на спомениците изградени низ регионот на поранешна Југославија, во фокус се оние што ги одбележуваат настаните...

Панорама / Купување гласови со три литра масло

Софија - Заменик-претседателот на ГЕРБ, Даниел Митов, се закани со импичмент на претседателот на Бугарија, Румен Радев, доколку продолжи да го крши Уставот. Митов...

Зголемен бројот на мигранти преку Балканот

Бројот на мигранти што илегално влегуваат во Европската Унија преку Западен Балкан годинава се зголемил, соопшти европската агенција за гранична и крајбрежна стража Фронтекс....

По зачленувањето во ЕУ, соседите забораваат на Западен Балкан

Аналитичарите со кои се консултира „Дојче веле“ сметаат дека сегашната активност на Хрватска кон регионот е недоволна, а со поактивно ангажирање Хрватска може да...