Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25301)

Спортски вести

По двата тест-меча во Белград, македонските одбојкари повторно се во Скопје каде што ќе ги продолжат тренинзите, во пресрет на 45-то издание на меморијалниот...

Нега и убавина

Модните трикови на британското кралско семејство Членовите на кралските семејства секогаш се на нишан на јавноста, па затоа за нивниот изглед се грижи цел тим,...

Пет активности што ќе го одржат мозокот млад

Според когнитивниот невролог, д-р Каролин Лиф, мозокот е единствениот орган во телото што се подобрува со возраста, но треба да се вежба. Таа препорачува...

Грета Тунберг на насловната страница на првиот број на скандинавски...

Магазинот „Вог“ лансира ново скандинавско издание, на чија насловна страница се најде климатската активистка Грета Тунберг. Новото издание е инспирирано од нејзиниот активизам и...

Концерт на Тони Китановски в недела во „Куршумли-ан“

Еден од најдобрите македонски џез-гитаристи, Тони Китановски, ќе одржи концерт в недела, 15 август, во магичниот простор на „Куршумли-ан“, во Старата скопска чаршија, со...

На 8 септември Скопје ќе звучи убаво

По цели 16 години од неговото прво, па и последно одржување, продукцијата „Авалон“ го реобновува фестивалскиот бренд „Скопје звучи убаво“, овој пат со неверојатно...

„Гранична состојба“ предупредува на отворените рани на светот

Лидија Димковска, добитничка на „Браќа Миладиновци“ Македонската поетеса Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“, која се доделува од „Струшките вечери на поезијата“ за...

Над 70 документарни остварувања на „Македокс“

Планирано е годинава да има околу 30 гости од странство. Сите филмови ќе бидат прикажани на филмско платно и нема да има онлајн проекции Фестивалот...

Подготвуваме фестивал што ќе го носи скопскиот немирен дух

Македонија има навистина голема поетска и, воопшто, културна сцена, ако се земе предвид бројноста на жителите. Но ни недостигаше простор, особено во главниот град,...

Панорама / Натпросечно интелигентните се непожелни!

Вашингтон - Соединетите Американски Држави со цело срце ги поддржуваат напорите на Западен Балкан за продлабочување и зајакнување на инклузивната регионална економска интеграција во...