Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25300)

Криминална инвентивност спроти банкоматската енигма

Случаите на кражби од банкомати се сѐ почести. Тие не се новитет ниту во нашата земја. Кај нас дури сѐ уште има и случаи...

Именката „инвестиција“ логично оди со придавката „продуктивна“

Последниот оглас на Агенцијата за примена на јазикот е дека ќе купува службено возило по цена од 16.000 евра. Нешто слично неодамна направи и...

Спортски вести

МОТОСПОРТ Валентино Роси нема повеќе да вози Легендата на мотоспортот, деветкратниот светски првак, Италијанецот Валентино Роси (42) најави повлекување по завршувањето на годинашната сезона во Мото...

Меси: Со ПСЖ до петта титула во ЛШ

Моја цел и мој сон е повторно да го освојам тој трофеј и мислам дека Париз е најдоброто место за такво нешто, вели Меси ФУДБАЛ Aргентинецот...

Четири тима кандидати за титулата

Како главни претенденти за шампионската титула се сметаат актуелниот шампион Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Ливерпул и Челси, кои и ланската сезона ја завршија на...

Кепа најзаслужен за вториот триумф на Челси

Челси го совлада Вилјареал на пенали, со 6-5, а Кепа Аризабалага, кој влезе во игра на местото на Едуар Менди, во 120. минута, одбрани...

Штурецот и мравката

Само изминатиот период бевме сведоци на низа примери во разни области што покажуваат недостиг од визија за долгорочно планирање однапред, со цел спречување на...

Македонија во дискриминаторен вакцинален хаос

Стварно, што правиме со оние што ќе бидат дискриминирани поради немањето вакцинален сертификат, а го одбиле вакцинирањето поради медицински проблем или религиозен приговор на...