Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25300)

Тажаленките и тужибабите на ВМРО-ДПМНЕ

Секако дека текстот, кој, ако имате волја и време, ќе го читате докрај, може да има и друг наслов. На пример да гласи императивно:...

Падот на Теночтитлан 500 години подоцна

По тримесечна опсада, шпанските освојувачи под водство на конквистадорот Ернан Кортес го освоија градот Теночтитлан на 13 август 1521 година, со што се стави...

Запознајте ја следната генерација на млади принцези со стил

Од монарси што владеат до млади принцези, членовите на кралските семејства во светот веќе долго време го користат својот стил на облекување за да...

Кери и Ѕверката на снимањето на серијата „Сексот и градот“

Сара Џесика Паркер ќе се врати во улогата на њујоршката новинарка Кери Бредшо во новото продолжение на серијата „Сексот и градот“. Во новите епизоди...

Поетската ноќ во Велестово посветена на Ристо Лазаров

Годинашната 33. Поетска ноќ во Велестово ќе се одржи од 20 до 22 август на повеќе локации во селото Велестово и во Охрид. Ова...

Џејсон Момоа и Дејв Батиста во втората сезона на „Си“

Пристигна првиот трејлер за втората сезона на серијата „Си“, во која главните улоги ги толкуваат Џејсон Момоа, Дејв Батиста и Алфре Вудард. Исто така,...

Околу 80 македонисти и слависти ќе зборуваат за Конески како стожер...

Овој интерес е и благодарение на вложеноста на лекторите по македонски јазик во лекторатите на странските универзитети, како и на професорите/предавачите македонисти и слависти...

Најдобри комедии за на одмор

Технички летото веќе одамна почна, а последната августовска тура туристи веќе се пакуваат за заминување на одмор на посакуваната дестинација. Се разбира, некои беа...

Панорама / Постковид-опуштање на возачите

Тирана - Во новата 2021/2022 учебна година, албанската влада ќе обезбеди бесплатни учебници за сите ученици во основното образование, вклучувајќи ги и оние од...