Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25297)

Трикови за наводнување на растенијата додека сте на одмор

Домување Одењето на одмор или подолго патување може да биде фатално за вашите растенија, кои лесно може да венеат во летните горештини без доволно вода....

Хонгконг го има првиот музеј за мемиња

Интернет-мемињата се средиштето на новата изложба што се одржува во Хонгконг, а ќе трае до почетокот на септември, и се смета за прв музеј...

Tретина од вкупната површина на светот ќе стане уште посува

Бројот на екстремни временски неприлики што се случуваат во светот се зголемува како резултат на климатските промени, покажаа истражувањата. Околу две третини од копното на...

Бродот на фараонот Кеопс префрлен вo Големиот египетски музеј

Бродот од периодот на египетскиот фараон Кеопс, наречен соларен брод, древно пловило старо околу 4.600 години, е префрлен од Гиза во Големиот египетски музеј. Соларниот...

Габер, сине мој, расти и не срами се од татко ти!

Тајното писмо од Голи Оток пристигна во музејот во Кавадарци Исклучително значаен и емотивен беше моментот на примопредавањето на познатото писмо на тиквешкиот револуционер Боро...

Панорама / Од љубов до омраза

Подгорица - Во Црна Гора, во областа помеѓу Голија и Бањан, каде што има неколку активни пожари, се трага по пет лица, објави денеска...

Невакцинираните најизложени во четвртиот бран на коронавирусот

Заради поголема имунизација на населението, земјите од регионот се одлучуваат и за воведување „рестриктивни“ правила за одржување јавни собири и манифестации што се однесуваат...

Сѐ поскапиот живот ги стеснува можностите за кариерниот развој

Последнава година пораснаа трошоците за задоволување на основните потреби, како храната, и трошоците за одржување на домовите, поради што на граѓаните им остануваат сѐ...

Извозот и увозот сѐ уште се под диктат на пандемијата

Споредбата на трендот на извозот и увозот со тие од минатата година е нереална токму поради пандемијата и депримираните економски активности, објаснуваат експертите Надворешните трговски...

Ладен синџир за безбедна храна

На некои од пазарите на отворено се продаваат јајца, урда, сирење од канти, колбаси, месо, млеко и други производи наместо истите тие да се...