Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25296)

Токио е најскапиот град за градење во светот

Статиста Пред актуелните Олимписки игри, Токио беше прогласен се најскап град во светот за изградба. Меѓународното истражување на градежниот пазар „Тарнер и Таунсенд“ му го...

„Пирати“ со дронови напаѓаат танкери со нафта

Секаков вид агресија врз поморскиот сообраќај треба да биде причина за загриженост, без оглед на далечината, пишува магазинот „Политико“ Нападите на бродскиот транспорт во Персискиот...

Спортски вести

Лукаку, кој е најдобар стрелец на Белгија на сите времиња, со 64 гола, стана третото најскапо купување во историјата на Италија, а сега ќе...

Меси со солзи во очите се прости од Барселона

Ова е крај со овој клуб и сега ќе започне нова приказна. Да, ова е еден од најтешките моменти за мене. Не сакав да...

Зошто се прашуваме од каде толку пожари кога го знаеме одговорот

Со сопругот, кој е странец, пред некој ден возевме од Деве Баир кон Скопје и по пат видовме двајца возачи како од прозорецот на...

Морничави приказни со различно лице и опачина

Македонија има големо искуство во справувањето со настаните поврзани со бегалците и на свој грб досега има почувствувано редица бегалски бранови или бегалски кризи...

Маумо – малиот шаховски херој од Макоко

Му дадов шанса да научи со другите деца и бев шокиран, оти за помалку од 20 минути можеше да ги движи фигурите и да...

Анксиозноста и депресијата сериозна пречка на патот кон спортскиот успех

Сведоци сме на многубројни примери низ светот во кои голем број спортисти, без разлика дали играат тимски или индивидуални спортови, се соочуваат со огромно...

Пошумување со видови што се тешко запаливи и брзо се обновуваат

Шумите се бели дробови на една држава, одбранбен механизам од климатските промени и големо национално богатство на секоја држава. За жал, со години, а...

Американците најтрофејна нација во Токио

Соединетите Американски Држави (САД) се најтрофејната нација на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, откако во последниот натпреварувачки ден ја претркаа Кина за еден...