Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25296)

Проекции од проектот „Ние сме тука: идни екологии“

Британскиот совет, „Лукс“ и кураторката Ана Франговска, во соработка со Националната галерија на Македонија, го реализираат проектот со наслов „Допирот“, дел од „Ние сме...

Панорама / Бреговиќ, фестивал на пиво, „Калашников“…

Приштина - Од 20 август косовските граѓани ќе мора да имаат примено барем прва доза вакцина против ковид-19 доколку сакаат да одат во трговски...

На Евија пожарот гори шести ден

Во текот на викендот две лица загинаа, од кои едниот пожарникар, а најмалку 20 лица беа префрлени во болниците поради повреди од опожарени објекти,...

Мигрантите се движат низ мински полиња со мобилни апликации!

На балканската маршрута се зголемува бројот на мигранти што патуваат кон Европската Унија, но со движењето на илегалните премини се изложуваат на опасност да...

Се разгледуваат и можности за воведување финансиски правобранител

НАРОДНАТА БАНКА СО НАЈАВИ ЗА НОВИ УСЛУГИ ЗА ГРАЃАНИТЕ Во првата национална стратегија за финансиска писменост и инклузија, којашто беше донесена неодамна, се предвидени повеќе...

Индустријата покажува позитивни тенденции

Генерално, оцената за економската состојба на компаниите од областа на индустријата е поповолна во однос на истиот период во изминатата година, но останува неизвесноста,...

Дали општините ја запоставија веб-комуникација со граѓаните?

Зошто голем дел општини се незаинтересирани да ја искористат можноста за транспарентна и брза комуникација со граѓаните, но и да се пофалат со реализација...

Колку е просечниот работен век во ЕУ, а колку во Македонија

Истражувањето покажува дека меѓу земјите-членки на ЕУ, најдолг работен век имале Шведска (42 години), Холандија (41 година) и Данска (40 години), додека најкраток Италија...

Се полнат болниците, се заоструваат мерките

Откако бројот на хоспитализирани со посилни симптоми на коронавирусот во изминатиов период почна да се зголемува, Владата викендов донесе нови мерки за заштита од...

Одбележани две децении од загинувањето на десетте бранители кај Карпалак

Со панихида и положување цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак, на автопатот Тетово - Скопје, вчера им беше оддадена почит на десетте загинати бранители...