Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25293)

Шах за заштита на бегалци

Се разгледува можноста да имаме и тим на бегалци на следната ШО во Москва, вели претседателот на ФИДЕ, Дворкович ФИДЕ СО НОВ ПРОЕКТ Светската шаховска федерација...

Карабатиќ со најмногу настапи, Хансен со најмногу голови на ЛОИ

РАКОМЕТ Француската ракометна ѕвезда Никола Карабатиќ (37) е новиот олимписки рекордер според бројот на одиграни натпревари на олимписките ракометни турнири. Дуелот на Франција против Бахреин...

Светски рекорд и во женската трка на 400 метри со пречки

Американката Сидни Меклафлин (21) го освои златото во трката на 400 метри со пречки на Игрите во Токио, поставувајќи нов светски рекорд, 51,46 секунда,...

Дефанзивните фудбалери повеќе страдаат од деменција!

Најновото истражување покажува дека кај одбранбените играчи постои пет пати поголема веројатност да имаат деменција во споредба со општата популација Постои поголема веројатност дефанзивните фудбалери...

Опожарена меморија

Тие работи се прават не од утре, туку од вчера, ако некој сака сериозно да им пристапи на нештата. Во спротивно, „утре“ многу лесно...

Можни сценарија за иден развој на македонскиот изборен систем (2)

Иако се чини дека се стабилизираа актуелните шест изборни единици, сепак тие се многу проблематични. Првиот проблем произлегува од нелогичната географија на изборните единици. При...

Четири (плус една) константи го демолираат Балканот

Просто да не верува човек, денес нашава татковина се наоѓа во многу потешка положба отколку во Балканските војни, кога беше расчеречена од истите месојадци...