Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25293)

Роботот од „Војна на ѕвездите“ како дигитално милениче

Техно Омилениот робот Р2-Д2 од филмот „Војна на ѕвездите“ официјално стана играчка Тамагочи. Тамагочи беше исклучително популарен пред дваесетина години, а за оние што не...

Кофеинска криза поради снегот во Бразил

Снегот што падна на југот на Бразил го зачуди, па дури и го воодушеви локалното население, кое не е навикнато да паѓа снег. Но...

ОАЕ со беспилотни летала „создаваат“ дожд

Во годината што бележи температурни рекорди, Обединетите Арапски Емирати се свртуваат кон технологијата за борба против топлината. Според извештајот на „Бизнис инсајдер“, научниците во Дубаи...

Дали навистина ни требаат 8 часа сон, 8 чаши вода или...

Ако некогаш вашиот фокус бил насочен кон сопственото здравје и она што се нарекува здрав начин на живот, веројатно повремено сте наишле на општи...

Берлинската филхармонија во Загреб во 2022-та

Еден од најголемите симфониски оркестри во историјата на музиката, Берлинската филхармонија, се враќа по осум децении во Загреб. Таа првпат настапила во денешното ХНК...

Августовската програма на Кинотеката – предизвик за гурмани

Каде припаѓаме, ова прашање го поставува документарниот филм со истоимениот наслов „Каде припаѓаме“ на швајцарската режисерка Жаклин Цинд, поетска приказна за тоа како младите...

Штом сончогледите ќе заспијат, фестивалската магија почнува

Почнува „Галичник филм-фестивал“ Играни краткометражни филмови, документарни краткометражни филмови и анимирани краткометражни филмови ќе бидат дел од „Галичник филм-фестивал“, кој ќе се одржува од денеска...

Регионот зафатен од четвртиот бран на ковид-19

Поради сложената епидемиолошка ситуација и високите стапки на морбидитет на 100.000 луѓе пријавени во последните 14 дена во земји блиски до Бугарија, бугарското министерство...

Ќе се субвенционираат плати уште за 438 невработени

Дополнителни 438 невработени лица ќе бидат опфатени со меркaтa за субвенционирање плати преку Оперативниот план на активни програми и мерки за вработување и услуги...

Може ли јавниот долг да се задржи во одржливи рамки

За една држава не е важна само висината на долгот како номинална вредност туку и нејзиното учество во бруто-домашниот производ, како и тоа колку...