Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25292)

Кашест сок од лубеница за топлите летни денови

Здрава храна Лубеницата е омилено летно овошје, а освен што освежува, може да биде одлична состојка за кашест сок што ќе ве разлади и ќе...

Научниците ги спасуваат северните бели носорози од истребување

Тим меѓународни научници што работат на пронаоѓање начини за што побрзо спасување на редок вид од северниот бел носорог рекоа дека постигнале напредок со...

Сунѓерите се можеби најстарата форма на живот во светот

Фосилни структури што потсетуваат на сунѓерите, откриени во северозападна Канада, кои живееле во океаните пред 890 милиони години, се можеби најстарата форма на живот...

Ментален трик за продолжување на годишниот одмор

Дали имате чувство дека годишниот одмор ви завршил уште пред да започне? Постои ментален трик што може да го направи вашиот одмор подолг. Го знаете...

Како да го намалите стресот со изборот на вежбање

Вежбањето и физичката активност носат многу придобивки за телото на физичко и ментално ниво. Тие не само што служат за останување во форма и...

Сансигдуи – античка мистериозна цивилизација

Урнатините во Сансигдуи беа откриени случајно од еден кинески фармер во втората деценија од 20 век. Научниците веруваат дека археолошките наоди се остатоци од...

Панорама / Сладолед со пестициди

Љубљана - Словенечката влада ја забрзува кампањата за вакцинација против ковид-19, така што центрите за имунизација ќе бидат отворени за секого од 8 до...

Грција под најсилниот топлотен удар

Грција Грција е погодена од најлошиот топлотен удар од 1987 година, предупреди премиерот Киријакос Мицотакис. Од четвртокот Грција минува низ топлотен бран, чиј врв се...

Бугарија во тотален хаос

Повеќе од 100 бугарски државјани и опозициски политичари што учествуваа во масовните протести против владата на Бојко Борисов биле неовластено прислушувани откако беа обвинети...

ЕБОР со уште пет милиони евра за подобрување на енергетската ефикасност

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) обезбеди нов финансиски пакет од пет милиони евра за подобрување на енергетската ефикасност во домовите во рамките...