-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25288)

Кина ќе го гради првиот „чист“ комерцијален нуклеарен реактор

Кина има план да го изгради првиот „чист“ комерцијален нуклеарен реактор што ќе користи течен ториум и стопена сол. Првиот прототип на реакторот ќе...

СЗО се огласи за електронските цигари

Пазарот на тутунската индустрија сѐ повеќе ги привлекува младите со нудењето нови брендови на електронски цигари, што може да доведе до зависност, и покрај...

Дракула за Романија, Чернобил за Украина

Стереотипи на Олимписките игри Преносот на церемонијата на отворањето на Олимписките игри на малите екрани е начин некои гледачи да дознаат повеќе за земјите и...

Цела Тоскана станува музеј

Во наредните години Тоскана, познат регион во Италија, ќе се претвори во огромна уметничка галерија, а сликите и скулптурите од галеријата „Уфици“ ќе бидат...

Нова песна и спот за „Чувај ме“ на „Д.Н.О“

Групата „Д.Н.О“, по објавувањето на синглот „Девојка“, повторно има нов сингл, но овој пат и со видеозапис, под името „Чувај ме“. За изработката на...

Роден сум во годината кога фестивалот се појави на музичкото небо

Миро Кацаров во септември ќе го води „Макфест“ „Макфест“ ќе се одржи вo втората половина на септември во Штип, и тоа под ведро небо. Макфестовските...

Посвета на Конески и на Чашуле во „Стремеж“

Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп го објави новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ за 2021 г. Бројот тематски...

Нашиот Трпчески и големиот Венгеров на иста сцена

Нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески настапува на фестивалот „Музика мунди“, покрај Брисел, во Белгија, заедно со легендарниот Максим Венгеров, кој се смета...

Се создава плодна почва за краткиот филм

Како тим и како индивидуалци што работат во доменот на филмската уметност, организаторите на фестивалот „Дрим шорт филм фестивал“ имаат цел кратката филмска форма...

Следуваат денови со пеколни горештини

Последните денови од јули и почетокот на август ќе го донесат најинтензивниот топлотен бран за ова лето во Европа и на Балканот. Се очекува...