14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 21:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25287)

Шкендија и Шкупи го завршија учеството во Европа

Македонскиот шампион Шкендија и вицешампион Шкупи го завршија учеството во европските купови за сезонава, откако вечерва беа елиминирани во второто квалификациско коло за фудбалската...

Топлото и влажно време во Токио им пречи на тенисерите

Во случај на екстремни временски услови, Меѓународната тениска федерација дозволува 10-минутна пауза меѓу вториот и третиот сет Светскиот рекет број два, Данил Медведев, апелираше за...

Панорама / Споменик за боемот

Тирана - Повеќе од 2.000 барања за азил се поднесени за деца од Албанија во некои земји на Европската Унија и во Швајцарија. Во...

Дињата задолжителен дел од летното мени

Здрава храна Освен што има убава боја, што е вкусна, што има малку калории (една голема диња има 274 калории) и што изобилува со хранливи...

Неколку грешки што многумина ги прават со кремовите ...

Кремовите за сончање обично се користат во жешките летни месеци за да нѐ заштитат од силните сончеви зраци. Дерматолозите наведуваат неколку најчести грешки што...

Моќна приказна зад „унитардите“ на германскиот гимнастичарски тим

Сосема нова глетка на Олимписките игри. Нивната облека, според Германската федерација за гимнастика, е изјава „против сексуализацијата во гимнастиката“ Почнаа женските натпревари во гимнастика на...

Дали пренаселеноста е мит!?

Во Утар Прадеш, најгусто населената земја во Индија, е предложено воведување контроверзен закон за намалување на порастот на населението. Иако официјалните податоци покажуваат дека...

Тиванаку – еден од најзначајните древни градови на американскиот континент

Градот бил религиозен и политички центар на древната култура што е позната како Тиванаку. Политиката и идеологијата имале религиозен карактер и ги обединувале различните...

Илјадници евра за раѓањето на првото дете!

Сѐ поизразениот проблем со иселувањето на младите и образовани семејства ги принудува владите на земјите од Западен Балкан да преземаат одредни мерки за зголемување...

Електронскиот систем за јавни набавки генерира негативни ефекти

Најдобрите понуди на тендерите и натаму се избираат главно според понудената цена, со што останува високиот ризик дека се купени стоки, услуги и работи...