Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25286)

Чусовитина се пензионира по настапот на осмите ЛОИ

По речиси 30 години од дебито на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Барселона во 1992 година, Оксана Чусовитина (46), гимнастичарката од Узбекистан, со солзи...

Кои се најтешките детски прашања?

Катче за родителите (6) Прашање: Зошто возрасните плачат кога се среќни? Одговор: Луѓето може да почувствуваат нешто толку силно и, едноставно, тоа мора да го исфрлат...

Дончиќ ја најави трката на европскиот првак за олимписки медал

Во првото коло Словенија ја победи Аргентина со 118-100, а Дончиќ постигна 48 поени (седум помалку од олимпискиот рекорд), 11 скока, пет асистенции... КОШАРКА -...

Надежта значи неоткажување од можностите и од очекувањата

Етика за млади Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и кога...

На сцена стапуваат тренери специјалисти за голови од прекин

Специјалистите за слободни удари и за прекини се релативно ретки во тренерските штабови во клубовите, но постепено се чини дека и тоа се менува....

Стариот поштар

Низ страниците на македонската литература за деца: „Децата од нашата улица“ на Неџати Зекерија Дали има некој што не го сака стариот поштар со долгите мустаци? -...

Две девојчиња се дел од Илинденскиот марш

Коњаниците што ќе учествуваат на 43-от традиционален коњички марш оваа година, по повод националниот празник Илинден, ги прават последните подготовки покрај кејот на реката...

Петнаесет учесници од Македонија во онлајн жирито на „Џифони Италија“

Петнаесет македонски средношколци и студенти од денеска во наредниот период се дел од меѓународното жири на најголемиот филмски фестивал за деца на светот -...

Добро утро – добар ден

Драги деца, од денеска во „Колибри“ ќе објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку...

За општо братство

Ексклузивно во „Колибри“ песни од сѐ уште необјавената книга за деца на писателот Ефтим Клетников „Малечката принцеза“ Овој закон е важен. За општо братство гласи, да не е...