Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25285)

За резолуцијата, политичките лидери и иднината

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“: АНАЛИЗА НА ЉУПЧО КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ Во својата најнова анализа, академик Коцарев се осврнува и на резолуцијата што е неодамна...

Може ли кучињата да добијат човечка верзија на настинка

Животни Околу 200 вируси што предизвикуваат настинка не се заразни за домашните миленици, вклучувајќи ги кучињата, мачките, птиците, влечугите, водоземците и рибите, пишува „Инсајдер“. Причината за...

Со пешачење се слабее повеќе отколку со трчање!

Пешачењето е една од најлесните физички активности, па затоа не е изненадувачки што е толку популарно меѓу луѓето што сакаат да останат во добра...

Нов тренд во Кина, сите носат фантомки на плажа

Покрај бикини, Кинезите во последно време носат и фејскин, парче ткаенина дизајнирано да спречи лицето да изгори при капење на плажа. Всушност, тоа се...

По катастрофата, Зоки Малиот беше дете херој во Метковиќ!

Бидејќи мајка ми е од Хрватска, отидовме кај нејзини пријатели во Метковиќ и останавме таму цела година. Сите беа многу љубезни кон нас, поради...

Филхармонијата и „Архангел“ во Градскиот парк

Tрадиционално, во соработка со Град Скопје, вечерва, во 21 часот, во Градскиот парк ќе се одржи концертот „Филхармонија на отворено“. Оваа година концертот е...

Ликовните колонии се место за творештво и размена на искуства

Во петокот заврши ликовната колонија „Дрен“, која ја реализира центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп. Една недела, 11 уметници од земјава и од...

Највредните ракописни книги се стари над седум века! (2)

Во НУБ „Св. Климент Охридски“ под специјален режим на чување се околу триста ракописни книги и фрагменти од 13 до 19 век. Станува збор...

Панорама / Косовски „културоцид“

Загреб - Кај Славонски Брод вчераутро се случила тешка сообраќајна несреќа, во која животот го загубиле десет лица, а триесетина се повредени. Во близината...

Што ги очекува Хрватите од воведувањето на еврото

Од дебата за потребата на преминување на еврото се откажаа и бранителите на националните хрватски интереси, кои премолчно се откажуваат од националната платежна единица...