Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25281)

Дали економиите во подем ги очекува нов удар?

На почетокот на јули, приносот на десетгодишните американски државни обврзници падна на најниско ниво во последните четири месеци, а берзите се исплашија дека нема...

Неколку причини зошто да јадеме лубеница

Здрава храна Наведуваме неколку причини зошто да јадеме повеќе лубеница ова лето: - Лубеницата е извор на важен антиоксидант - ликопенот, кој се наоѓа и во...

Метеоритот што падна во Велика Британија е стар 4,5 милијарди години

Реткиот метеорит што падна во Велика Британија на почетокот на оваа година може да ги крие тајните за животот на Земјата. Анализите покажале дека...

Најстарата инфлуенсерка има 91 година

Позната на Инстаграм како Беди Винкл, таа е најстарата инфлуенсерка во светот. Кога ќе го слушнете поимот инфлуенсер, особено кога станува збор за Инстаграм,...

Азија е најнаселена, Јапонија има најстаро население

Шест факти за светската популација Светскиот економски форум (СЕФ) издвои шест факти за светската популација. Азија е дом на 60 проценти од вкупниот број луѓе...

Предлогот за легализација на полиандријата доведе до силни протести

Јужна Африка има еден од најлибералните устави, кој дозволува истополови бракови за сите и полигамија, но сѐ уште не ја легализира полиандријата Предлогот на јужноафриканската...

Неколку историски фотографии што го менуваат погледот на сегашноста

Занимливости Првиот самослик Првиот самослик никогаш не е преземен од паметен телефон, ниту пак е објавен на социјалните медиуми, затоа што е направен многу одамна. Многумина...

Панорама / Пребрзо во смрт!

Атина - Околу 54 отсто од Грците се изјасниле дека забраните што грчката Влада ги воведе за лицата што не се вакцинирани, се неопходни....

Атина бара да прекинат провокациите за Кипар

Турција мора да го запре своето провокативно однесување и да се усогласи со меѓународното право, повикуваат од Министерството за надворешни работи на Грција во...

Добрососедство на балкански начин

Многу прашања што се однесуваат на поголема билатерална и регионална соработка меѓу земјите од Балканот сѐ уште се отворени, а во последниот период има...