4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25280)

Детали во домот што е време да се исфрлат

Домување Додека се обидуваме да го украсиме нашиот дом за да изгледа удобно, елегантно и модерно, честопати правиме големи грешки. Понекогаш причината е приврзаноста кон...

Како да се подобри кондицијата на пензискиот систем?

Експертите укажуваат дека полнењето на пензискиот фонд со придонесите од пријавените работници е доста комплексно прашање, на кое треба да се посветува сериозно внимание,...

Метју Нимиц: Македонскиот јазик и идентитет се неприкосновени и признаени

Поранешниот посредник на ОН, Метју Нимиц, е категоричен во ставовите дека посебноста на македонскиот јазик е светски признаена и потврдена во Обединетите нации и...

Да им дадеме нов живот на реките

Реките главно се загадени како последица на антропогеното влијание, односно активностите на човекот, непрописното отстранување на цврстиот отпад, дивите депонии во нивната близина и...

Отворено писмо до специјалниот пратеник на ООН

ШТО МУ НАПИША ПРОФ. Д-Р ИГОР ЈАНЕВ НА НИМИЦ, ВО ИМЕ НА СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС, ВО 2018 ГОДИНА Ваша екселенцијо, почитуван г. Метју Нимиц, Имам чест...

Светот без Македонија не е цел

ОД НОВИНАРСКИОТ БЕЛЕЖНИК: ЗАБЕЛЕЖАНО, НЕНАПИШАНО (8) Среќен сум што сум современик со академикот Радован Павловски, македонски поет, есеист, патописец, колумнист и публицист, најпреведуван и најнаградуван...

Муслиманите го слават Курбан-бајрам

Курбан-бајрам се одбележува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-бајрам, а го одбележува денот кога е комплетиран Светиот куран Верниците од муслиманска вероисповед денеска...

Бугарија е во Унијата, но надвор од стандардите на правна држава

И покрај мноштвото континуирани извештаи за големиот број црни точки во бугарската политика и однесување, нејасно е до кога Брисел ќе го толерира и...

Алармот за нови потопи сѐ уште е вклучен во Европа

Екстремните врнежи од дожд што предизвикаа смртоносни поплави низ Западна Европа сѐ уште се алармантни за повеќе земји низ Стариот Континент. Имено, метеоролозите предупредуваат...

Прислушувани државници, бизнисмени, новинари…

„Амнести интернешнел“ и неколку новинарски организации деновиве обелоденија голем светски скандал, во кој се откри дека се прислушувани политичари, новинари и бизнисмени. Зошто овие...