Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25277)

За шест месеци скопјани произвеле близу 80 илјади тони отпад

Според податоците на комуналното претпријатие, во текот на првите шест месеци од годината биле отстранети над седум илјади кубни метри отпад оставен на јавни...

Македонија да бара сојузници надвор и да изгради чувство на национален...

Според аналитичарите, за да излеземе како победници од оваа голгота, ние мораме да изградиме блиски врски со нашите сојузници, бидејќи очигледно некои земји во...

Отворена првата знаковна кафетерија

БИТОЛА Во Битола деновиве е отворена првата знаковна кафетерија. Сопственици се лицата со оштетен слух Радмила и Мартин. Кафетеријата, која има необично име „Улаф сте“,...

Граѓаните бараат да се промени возниот ред

ГЕВГЕЛИЈА Општина Гевгелија достави забелешка по проектот за возниот ред, за 2021/2022 година, до Железници. Забелешката е од патниците, односно студентите, учениците и другите патници....

Меркел се збогува со функцијата, дали и Македонија со Унијата

Она што се наметнува како дилема е дали со заминувањето на Меркел, проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан станува неизвесен процес, а...

Донарума ќе брани за ПСЖ

Најдобриот играч на завршниот турнир на Европското првенство (ЕП) 2020 во фудбал, голманот на Италија, Џанлуиџи Донарума, потпиша петгодишен договор со францускиот Пари Сен...

Меси во друштво на Гигс, Малдини, Тоти…?

Меси се согласил да остане во каталонскиот клуб до 39-та година, кога би му истекол новиот договор, по 26 години во Барселона. Со продолжувањето...

Росети: ВАР не може да ги прекине сите дискусии во фудбалот

ВАР може да биде опасен ако не се користи соодветно. Има многу „сиви“ ситуации, има многу гранични ситуации во фудбалот. ВАР не е совршен....

(Зло)употреба на Европа

Има безброј примери, и кај нас и во соседството, кога сосема непотребно и во празно само се вергла за ЕУ, а постапките на оние...

Лицемерство или лигавење – има ли разлика?

Ако не­кои по­ли­тич­ки ана­ли­ти­ча­ри хи­по­кри­зи­ја­та ја сме­та­ат за ед­на од со­вре­ме­ни­те по­ли­тич­ки бо­ле­сти, не мо­же да се одре­че де­ка тој ви­рус ја не­ма за­фа­те­но...