Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25277)

Мини-аптека за патување

Без оглед каде патувате, секогаш треба да носите мини-аптека, во која ќе се најдат лекови и прибор за акутни состојби, за евентуални хронични болести,...

Во Сеул алкохолот е поевтин од водата

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, Сеул е место што не се пропушта. Во овој град речиси сè е отворено 24 часа и...

Во Дубаи отворен најдлабокиот базен за нуркање

„Дип дајв Дубаи“ е најдлабокиот базен за подводно нуркање во светот, длабок 60 метри, кој е отворен неодамна. Дубаи е туристички и деловен центар со...

Како Виена станува поднослива за време на горештините

Пред десет години, Виена имаше 51 процент зелена површина, а неодамнешните мерења покажаа дека овој удел е зголемен и сега изнесува 53 проценти. Овој...

Музичкото радио Канал 103 го слави 30-от роденден

Музичкото радио Канал 103, актуелно по неговата борба за враќање на ФМ-фреквенцијата и конечно легализирање на сопствениот статус, го започнува физичкиот дел од прославата...

Модна колекција инспирирана од Споменикот на слободата на Чемерски

Дел од продажбата на колекцијата ќе се одвои за реставрација на споменикот, еден од најзначајните монументални споменици на македонската ликовна уметност и архитектура на...

Слика од Дејвид Боуви купена за пет долари продадена на аукција

Една од ретките слики на легендарниот музичар Дејвид Боуви, пронајдена на депонија во Канада, се продаде на аукција за илјадници долари, пишува Би-би-си. Уметничкото...

Кристина Пулејкова со проект за јагулите во Охрид на...

Мултимедијалниот комплексен проект на Кристина Пулејкова, насловен „Место на спојување“, кој се состои од дело со движечки слики што се проектира на огромен воден...

„Крик за љубов“ ја отвори драмската програма на „Охридско лето“

Драмската програма на годинашното 61. издание на фестивалот „Охридско лето“ почна со театарската претстава „Крик за љубов“ од Жозиен Баласко, во режија на Љупчо...

Панорама / Српска салата од албански домат!

Софија - Лидерот на ГЕРБ вчера се јави на поканата од Генералниот директорат на Националната полиција на Бугарија каде што беше повикан за да...