Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25273)

Донарума: Сите знаеме од каде почнавме, а сега ја славиме титулата

Направивме нешто извонредно, одушевени сме, изјави голманот Донарума, најдобриот играч на ЕП 2020, откако Италија за три години од пропуштено СП стигна до континентална...

Крај на љубовната приказна за штрковите Малена и Клепетан

Љубовната приказна за штрковите Малена и Клепетан, која одамна го обиколи светот, деновиве беше прекината по 19 години, со загинување на женката. Сѐ започнало во...

Дали мачките ги сакаат сопствениците помалку отколку кучињата?

Животни Во истражувањето што го спровеле Алис Портер и Даниел Мјилс учествувале 20 мачки со своите сопственици, но и лица што им биле непознати, и...

„Гучи“ со нова верзија на омилената чанта на принцезата Дијана

Повеќе од две децении од нејзината смрт, принцезата Дијана сѐ уште важи за вистинска икона на стилот, со истата доза елеганција во слободното време,...

Слушнете го повикот на Малешевските Планини!

На 16, 17 и 18 јули „Повикот на Малешевијата“ e прв фестивал на отворено, во организација на „Патфајндерс Берово“. Малешевијата и Малешевските Планини ве повикуваат...

Како да го преживееме новиот топлотен бран?

Деновиве најсреќни се оние што се наоѓаат на езеро, покрај река, на море, во бања или на планина, но како да преживеат оние што...

Светски познатиот Ервин Вурм изложува во Загреб

Микеланџело размислувал во категориите на вечноста. Моите скулптури траат една минута, изјавил меѓу друготo скулпторот, кој во широката поп-култура влезе и преку спот на...

Новите филмови на Кончаловски, Морина, Алмодовар… на „Синедејс“

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ ќе се одржува од 15 до 21 јули, со богата филмска програма со повеќе од 40 филма. На фестивалот...

Премиерно одиграна претставата „Светулки“ во прилепскиот театар

„Светулки“, по текст од Тена Штивичиќ, во режија на Драгана Милошевски-Попова е премиерната претстава што в сабота ја изведе театарот „Војдан Чернодрински“ при НУЦК...

Црквата во Големо Градиште, Коњух, имала монументален влез

Остатоците од јавни и од приватни градби, кои денес можат да се видат на археолошкиот локалитет, датираат од 6 век, па до почетокот на...