Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25269)

Репрезентацијата подмладена во претквалификациите за СП

КОШАРКА Селекторот Бајиќ на сениорскиот состав ќе приклучи дел од јуниорските репрезентативци до 20 и до 18 години, на подготовките од понеделник за августовските мечеви...

Кои ќе бидат големите засилувања летово?

Процените во анализата на „Би-би-си“ се дека нема многу потенцијални зделки што летово ќе го надминат трансферот на Санчо од Борусија во Манчестер јунајтед...

А каде ли патуваат душите? (2)

Во соседниот стан, лево во приземјето на интернатот, Димитар Поп Стојменов, таткото на прабаба ми Марија, со гостинот Илија Коробар, си гледаат, по нивниот...

Англија и Данска играат за пласман во второ големо финале

Двете репрезентации досега играле по еднаш во финале на големо натпреварување и победиле, Англија на Светското првенство во 1966 година, а Данска на Европското...

Преведувач, предавник (2)

Лидија Димковска: „Гранична состојба“ - Скопје, „Или-или“ 2021) Како што човек се раѓа двапати: еднаш од своите биолошки родители (природа) и вторпат од своите духовни...

„Крик на природата“ – изложба на Мариja Светиева и на...

Во малиот салон на галеријата „Ко-ра“ во Скопје, во тек е заедничка изложба на Марија Светиева, на која се изложени графики, и на нејзиниот...

Фудбалот од агол на уметноста

Меѓународната изложба „Фудбал. Реализам на играта“, која ја реконструира комплексноста на фудбалската игра преку уметнички интерпретации на повеќе од 30 визуелни и филмски уметници,...

Политикантството jа уништува уметноста во нашата земjа

Независната сцена е единственото нешто што нѐ поврзува со цивилизираниот свет, а сѐ уште во оваа земја постои парадокс, таа се случува најсконцентрирано и...

Зошто е важно да се носат децата во музеј

Фотографиите што беа деновиве објавени од работилницата „Мали археолози“, особено оние од посетата на Археолошкиот музеј, потсетуваат на вообичената слика во светските музеи, каде...

И португалската потврда за обновениот европски фашизам по Хитлер и Салазар

(Отворено писмо до Ана Пола Закаријаш, државна секретарка на Португалија за европски прашања) Да. Токму така. Не чудете се, португалска и европска госпоѓо Ана Пола...