-3.2 C
Skopje
22.1.2022 - 1:21

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25269)

Моите средби со Лазар Мојсов

Кој најмногу се спротивставувал на обидите за зачленување на СФРЈ во тогашната Европска економска заедница? Како политичкиот и партиски врв на тогашната држава ја...

Хонорарен ангажман за вршење јавни работи

БЕРОВО Започна работниот ангажман на лицата што се ангажирани на определено работно време, од 22 работни дена, за извршување јавни работи преку програмата за работно...

Приземјените „канадери“ никако да полетаат од сервисирање

Шумските пожари пред врата, а нашето најсилно противоружје неисправно Летните горештини се во полн ек, а со тоа и се зголемуваат температурите, но и ризиците...

Хакерите поопасни и од вирусот

Светската јавност е загрижена од динамиката на хакирањата на глобално ниво, како и од целите што се на удар. Во тој контекст, загрижувачки се...

Инфлацијата многу поголем непријател од САД

Од почетокот на пандемијата, севернокорејската валута вон ослабе во однос на американскиот долар за 30 проценти, а во однос на кинескиот јуан за 40...

Финска одново ѝ е прв противник на Македонија на ЕП

Македонија е во групата Ц, во која се и Финска, Холандија, Турција, Шпанија и Русија, а четирите најдобри репрезентации од секоја од четирите групи...

Втората дезинсекција против возрасни комарци на 9 јули

Југоисточен Плански Регион Центарот за развој на Југоисточниот Плански Регион, во соработка со десетте општини од регионот, во согласност со одлуката на Советот за развој...

Реалноста налага трезвеност и решителност со наредните чекори

Повеќе од јасно е дека Македонија самата одамна ги погази сопствените црвени линии, без оглед што била под пасивно-агресивен притисок на меѓународната заедница. Имено, никој...

Внимателно да се пешачи покрај и на коловозите

Според податоците на Министерството за внатрешни работи, минатата година 20 пешаци го загубиле животот како резултат на сообраќајните незгоди во нашата држава. Тешки телесни...

Рампи пред стариот дел од градот

ОХРИД Се известуваат жителите и туристите што престојуваат во Охрид дека од 1 јули се ставени во функција рампите за влез и излез во стариот...