Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25269)

Циметот е моќен зачин што дејствува превентивно

Здрава храна Вистинскиот цејлонски цимет е одличен ароматичен зачин што се користи за подобрување на вкусот на кафето, јогуртот, овесните снегулки, колачињата, чаевите, питите... Циметот...

Во Индонезија има шума само за жени

Шума скриена во залив на островот Папуа во Индонезија со векови е свето место за локалното население, кое оди таму да собира школки и...

Во Шангај се отвора најголемиот планетариум на светот

Шангајскиот музеј за астрономија, кој ќе биде најголем планетариум на светот според големината на објектот, ќе биде отворен на 17 јули. Музејот се протега на...

Море со десетина лица

Ваденско Море со своите брегови во три земји е еден од последните екосистеми од ваков вид Ваденско Море е природен феномен признаен од УНЕСКО што...

Најнаселените острови во светот

Санта Круз дел Ислоте често се смета за едно од најнаселените места во светот и има околу четири пати поголема популација од Менхетн. Околу...

Панорама / Онлајн со Комунистичката партија

Загреб - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, в четврток ќе допатува во Загреб, откако комисијата го одобри Националниот план за обновување...

Масовна антикорупциска акција во Албанија

Специјалното обвинителство на Албанија (СПЕК) вчера ја започна најавената масовна антикорупциска акција заедно со припадниците на специјалната полициска единица за брзи интервенции. Во Лушње...

Унијата се заклучува, дали европските лидери ќе го скријат клучот

Со заминувањето на Ангела Меркел, постои страв дека ќе исчезне поттурнувачката сила со која Германија и канцеларката лично се залагаа за шесте земји од...

Лани увозот поголем од извозот во текстилната индустрија

Текстилната индустрија е гранката што секогаш носела поголем извоз од увоз, но минатата година не била таква, покажува анализата на Здружението за истражување и...

Дефицитот на понудата на стоки и услуги нема да создаде потрајни...

Во последните месеци во Македонија се забележува мало зголемување на инфлацијата. Такви движења, впрочем, се забележуваат и во поголем дел од светот. Како главна...