Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25268)

Компактно снопче што тешко ќе биде прекршено

Во најранливиот период од нашата системска државна трансформација и транзиција, нашите соседи гo злоупотребија своето т.н. „добрососедство, сила и големина“ за нивни уцени, во...

Освежување на домот

Домување Секому му треба освежување одвреме-навреме, па така и на домот, со цел да стане попријатно место за уживање. Прочитајте за неколку буџетски прифатливи идеи. Бојадисување...

Глечер завиткан со ткаенина за да се намали топењето

Глечерот Пресен, кој се наоѓа во Северна Италија, секоја година, од 2008-та наваму, го покриваат со ленти од ткаенина за да се спречи неговото...

Што да правите кога ќе изгорите на сонце

Изгорениците не само што не изгледаат добро туку проблемот е што може да доведат и до здравствен проблем. Фондацијата за превенција од рак на...

Бендот „Есма’с бенд некст генерејшн“ на „Егзит 2021“

На Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија, в четврток, почнува 20-от јубилеен меѓународен музички фестивал „Егзит“, кој ќе трае до 11 јули. Организаторите на...

Емисијата „Стисни плеј“ и на радио

Александра Јовановски, водителка Емисијата „Стисни плеј“, посветена на македонската популарна музика, чија уредничка е Александра Јовановска, а оди на Македонската телевизија веќе десетина години, од...

Од 2010 до 2018 година емисиите на стакленички гасови се зголемиле...

Анализа на Универзитетот во Виена Виенскиот универзитет за природни ресурси и биолошки науки (БОКУ), заедно со Институтот за истражување на влијанието на климата во Берлин,...

Панорама / Парк посветен на Џо Бајден

Атина - Зголемување на новите случаи на ковид-19, меѓу 156 и 266 отсто во изминатите четири дена, во споредба со една седмица претходно е...

Заедничкиот регионален пазар – ново морковче пред проширувањето?

Во изминатиот период од ЕУ, но и од администрацијата на САД постојано инсистираат на поголемо економско поврзување на шесте земји од Западен Балкан, а...

Колебливоста кај туристите сѐ уште е присутна

Туроператорите укажуваат дека многу од Македонците традиционално одлучуваат да летуваат во соседна Грција, но исто така посочуваат дека голем интерес и раст на резервациите...