Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25267)

Сладок мед

Низ страниците на македонската литература за деца: „Јаготки“ од Цане Андреевски Тоа дете живееше во еден голем град. Можеби некому му раскажувало што му се...

Кои се најголемите опасности за домашните мачки?

Животни Вашата мачка е љубопитна и сака да го истражува секој агол од домот. Меѓутоа, на тој начин може да дојде до опасни производи што...

Пинтерест ќе ги забрани сите реклами што повикуваат на...

Пинтерест станува првата голема технолошка компанија што ги забранува сите реклами за слабеење на својата платформа, забранувајќи реклами со пораки и слики за слабеење,...

„Биг Бен“ слета во Манчестер за меѓународен уметнички фестивал

Реплика на „Биг Бен“, направена да изгледа како да се срушила на едната страна во Манчестер, е меѓу знаменитостите што се појавија на почетокот...

„Вирџин галактик“ го најави своето патување во вселената на 11 јули

Компанијата „Вирџин галактик“ најави дека ќе организира нов тест-лет во вселената, кој треба да се случи на 11 јули, а во кој првпат ќе...

„Магла“ – нова песна на Антониа Гиговска

„Магла“ е насловот на најновата песна на Антониа Гиговска, дел од студискиот материјал што треба да биде комплетиран до крајот на годинава. Песната во која...

Филип Арилон од Велес прогласен за најдобар гајдаџија

Првпат по 25 години на фестивалот одекнаа и звуците на оригиналната гајда на основачот и голем уметник Пеце Атанасовски. Со неа засвири професорот Горанчо...

Девет претстојни проекти што ја претставуваат модерната архитектура

Забележителната архитектура се раѓа од креативен процес. Додека за иконските дизајни се потребни години за да се замислат и да се изградат, овие проекти...

Синтетички предлози!

Кон биеналето на млади уметници „Страст за лутање“ Традиционално, колку и да е застарен овој поим, Биеналето на млади во организација на МСУ е изложбена...

Панорама / Незаборавно патување со воз до Бар

Атина - Во Грција, од 15 јули, кафулињата и рестораните ќе бидат отворени само за лицата со негативен тест за ковид-19 или потврда за...