Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25265)

Како да избегнете алергиски реакции по убод од стршен

Убодот од стршен е многу болен, но во повеќето случаи не е кобен како што се мисли. Главно се завршува со мал оток што...

Двојка со најголема разлика во висината

Џејмс Лустед (33) и сопругата Клое (27) се посебна двојка. Девојката е висока 162, а тој 109 сантиметри и влегоа во Гинисовата книга на...

Том Оулер со својата бестрашност освои два Гинисови рекорди

Неговото име е Том Оулер, професионално се занимава со велосипедизам и држи два Гинисови рекорди. Она што тој го прави со својот велосипед е...

Пиењето кафе го намалува ризикот од заболување на црниот дроб

Ново британско истражување откри дека пиењето кафе е поврзано со намален ризик од хронични заболувања и други здравствени состојби на црниот дроб. Научниците во...

По 27 години, Шар Планина прогласена за национален парк

Според претседателот на МЕД, Славчо Христовски, прогласувањето на Шара е историски чекор, бидејќи точно 63 години немавме прогласено национален парк во земјава, по прогласувањето...

Д Викенд го пишува сценариото за новата серија „Идол“

Пејачот Д Викенд пишува сценарио за Ејч-би-о за нова серија, во која ќе се појави и како актер. Моментно насловена „Идол“, серијата следи поп-пејачка...

Во подготовка е серијата „Убавицата и ѕверот“

Поминаа три децении од премиерата на филмот „Убавицата и ѕверот“, а без оглед на времето, тој не ја губи својата актуелност. Компанијата „Дизни плус“...

Празник на липите

Вечерва, со почеток во 20.30 часот, на зелениот покрив на домот на култура „Кочо Рацин“ во Скопје, ќе се одржи поетската манифестација „Празник на...

Синот на Џејмс Гандолфини ќе го глуми младиот ...

„Сопранови“, според многумина најдобрата серија на сите времиња, го добија своето ретропродолжение. Станува збор за филмот наречен „Многуте светци на Њуарк“, кој ќе прикаже...

Најдобрите авантуристички филмови годинава

Авантуристичките подвижни слики ви овозможуваат да избегате од секојдневните тешкотии и да нурнете главно во фасцинантен свет полн со неверојатни откритија и кул карактери....