Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25264)

Три технологии на НАСА за подобар квалитет на животот

Техно Технологијата што ја користи НАСА го подобрува квалитетот на животот на Земјата на три начина. Нејзината технологија се користи за борба против загадувањето на...

Во пандемијата зголемен бројот на милионери во светот

Во годината на пандемијата на коронавирусот, бројот на милионерите во светот надмина 20 милиони, објави консултантската фирма „Кепгемини“. Бројот на луѓето чие богатство е...

Брисел уморен од проширување, Балканот уморен од нови блокади

Додека Брисел се обидува „проширувањето“ да го држи високо на агендата, сѐ повидливо е разочарувањето кај балканското водство, кое се обидува да најде начин...

Римскиот Колосеум го отвора своето подземје за посетителите

Граѓаните и посетителите на Рим наскоро ќе можат да го посетат подземјето на Колосеумот, кое е отворено за јавноста првпат откако е изградено, пишува...

Препознајте ги знаците на топлотен удар

Многу е важно да ја научите разликата помеѓу топлотен удар и истоштеност од топлина, а разликата помеѓу овие две состојби и познавањето на симптомите...

„Ми зборуваш мене?!“ и „Ќе се вратам“ на врвот

Најпознатите филмски цитати Од појавата на филмот „Однесено од виорот“ и легендарната реплика на Скарлет О’Хара (Вивиен Ли): „На тоа ќе мислам утре“, филмските цитати...

Уметници од Берлин ја истражуваат врската меѓу природата и спомениците

Во организација на „Локомотива“ - центарот за нови иницијативи во уметноста и културата, до 11 јули во земјава ќе се одвива истражувањето „Тивко трио“,...

Книжевниот настан „Фини деца со сликовници“

Издавачката куќа „Темплум“ организира книжевен настан за деца (и возрасни) со наслов „Фини деца со сликовници“, што ќе се одржи денеска, во 18.30 часот,...

Презентација на творештвото на Никола Узуновски

Вo рамките на програмата „Македонски визуелни уметници“ на „КСП - Јадро“, вечерва ќе биде презентирано творештвото на уметникот Никола Узуновски во кафе-книжарницата „Буква“, со...

Панорама / Историска „битка“ за Косовската битка

Брисел - Португалија, земјата-претседавач со Европската Унија, состави нов список на потенцијални безбедни земји од ковид-19, кој ги вклучува Босна и Херцеговина, Црна Гора...