Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25261)

Елтон Џон тргнува на проштална турнеја

Седумдесет и четиригодишниот британски пејач со светска слава, сер Елтон Џон, ја започна прошталната турнеја насловена „Збогум по патот со жолти тули“, според истоимената...

Шестгодишно успешно патување во светот на креативноста и дизајнот

Меѓународниот институт за мода „Изет Цури“ ја завршува академската година со изложбата „Мода во сликарството“ Програмата на институтот е направена според искуствата на водечките светски училишта,...

Зошто мачките не ја сакаат водата

Мачките можат да бидат мистериозни за многу работи, но повеќето од нив дефинитивно мразат еден од основните елементи: водата. Тие сакаат да пијат вода,...

Семејството на Боб Марли ќе произведува психоделични печурки

Членовите на семејството на легендарниот пејач од Јамајка, Боб Марли, планираат да започнат со производство на свој вид психоделични печурки. Тие планираат да лансираат сопствен...

Италија ќе претвори затворски остров во туристичка атракција

Напуштен вулкански остров, кој се наоѓа во архипелагот Понтино, во Тиренско Море, каде што пред 56 години се наоѓал функционален затвор, италијанските власти планираат...

Во Израел пронајдени остатоци од досега непознати видови луѓе

Научниците соопштија дека коските пронајдени во еден израелски каменолом ѝ припаѓаат на гранка од човековото еволуциско дрво и оти се стари од 120.000 до 140.000...

Фотоизложбата „Провокативни лица“ во КИЦ

Фотоизложба со наслов „Провокативни лица“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во изложбениот салон на Културно-информативниот центар. Ќе бидат презентирани фотографии на актерски...

Реплика на „Мона Лиза“ продадена за рекордни 2,9 милиони евра

СВЕТОТ Е СЦЕНА Европски колекционер на аукцијата „Кристи“ во Париз купи копија од славната „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи од 17 век за 2,9...

Промоцијата на седмата стихозбирка на Лидија Димковска

Промоцијата на новата стихозбирка „Гранична состојба“ од Лидија Димковска, во издание на „Или-или“, ќе се одржи вечерва во „Буква“. За книгата ќе зборуваат промоторките...

МНТ со две претстави на 42. „Скопско лето“

Македонскиот народен театар ќе учествува со две претстави на годинашното 42. „Скопско лето“. Станува збор за меѓународниот проект „Отело“ од Вилијам Шекспир, во режија...