Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25258)

Ново нафтено поле во Намибиjа ќе загрози 130.000 слона

Истражувачки проект што се реализира во Боцвана и во Намибиjа на африканскиот континент претставува закана за екосистемите, локалните заедници и за дивите животни, предупредуваат...

Опција на Јутјуб за „слика во слика“ на Ајфон и Ајпед

Апликација на видеосервисот Јутјуб наменета за оперативниот систем иОС на компанијата „Епл“ ќе им овозможи на корисниците опција „слика во слика“. Тоа е опција што...

Скот Нисон ја замени филмската индустрија со хуманост

Пред десетина години во Пном Пен, за време на снимањето на еден филм, 86-годишна Камбоџанка го повлекла за рака тогашниот извршен директор од Холивуд,...

Инсталацијата „Шума за промена“ ги претставува глобалните цели

Со проектот „Шума за промени - Павилјон за глобални цели“ на архитектонското студио „Ес Девлин“, Велика Британија учествува на годинашното Биенале и ги поканува...

Били Ајлиш се извини по обвинувањата за расизам

Поп-ѕвездата Били Ајлиш се извини откако се појавија видеозаписи на кои пејачката изговара расно навредливи пцости и се подбива со акцентот. Во изјавата на...

Објавен романот „Потекло“ од Саша Станишиќ

Издавачката куќа „Антолог“, во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“, ја објави книгата „Потекло“ од босанско-германскиот автор Саша Станишиќ. Ова е...

Промоција на „Лисиче“ на Зелениот покрив

Сликовницата „Лисиче“ од холандскиот автор за деца Едвард ван де Вендел и илустраторката Маријe Толман, чиј издавач е „Чудна шума“, ќе биде вечерва промовирана...

Предавање на темата „Вистината за родот“

Вечерва, од 19.30 часот, Мириам Гросман ќе одржи онлајн предавање на темата „Вистината за родот“ (дел 1 и дел 2), во организација на здружението...

Венко Андоновски во Загреб со книга, во Бања Лука со претстава

Во издание на „ТИМ-прес“ од Загреб излезе романот „Азбука за непослушните“ од македонскиот писател Венко Андоновски, во превод на македонистот Борислав Павловски. Ова е...

Промоција на книгата „4х9“ на Гоце Ристовски

Книгата „4х9“, во која е објавена драмата „9“ издадена на четири јазици (македонски, руски, српски и бугарски), од Гоце Ристовски, ќе биде промовирана вечерва,...