Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25257)

Тунелите во Кучи

На периферијата на главниот град на Виетнам постои комплексен систем на тунели што се протегаат повеќе од 193 километри, многумина веруваат дека тоа се...

Архимандритот Јоаникиј Ракотински – македонски светител

Ракотински беше македонски учител, лекар и свештеник. Почина во 1940 година, меѓутоа и 70 години по смртта, неговите останки се во одлична зачувана состојба....

Мегалодон – најголемата ајкула во светот

Најстарите фосили од мегалодонот може да се датираат од пред околу 20 милиони години, а во следните 13 милиони години оваа огромна ајкула доминирала...

Лекарите пропишуваат доза поезија

Докторот Розентал ја користи поезијата како помагало во терапијата и вели дека забележал навистина добри резултати со пациентите Периодов кога сите ги слават вакцините и...

Благодатите на липовиот чај

Липата е омиленото дрво на Старите Словени што најчесто се користи за приготвување чај за ублажување анксиозност, напнатост, олеснување на тегоби во менопауза, како...

Кој ги препознава овие слики?

Во контејнер, поставен на паркинг во Германија, неодамна едно лице случајно пронашло две многу вредни масла на платно, стари 350 години. - Сликите се пронајдени...

Нов сингл на Ед Ширан по четири години пауза

Познатиот пејач и текстописец Ед Ширан го најави својот прв соло-сингл во последниве четири години, насловен „Bad Habits“. Триесетгодишниот Британец од врвот на топ-листите сподели...

Во Австрија почна најтешката авантуристичка трка

Со истрел од старо оружје во центарот на Салцбург, во неделата почна 10-то јубилејно издание на „Ред булс икс-Алпс“, најтешката авантуристичка трка на планетата....

Меридијани

Тел Авив - Израелското министерство за одбрана и компанијата „Елбит системс“ развиваат воздушно ласерско оружје за соборување беспилотни летала и други летачки објекти, соопштија...

Квантитетот на нуклеарното оружје намален, но расте квалитетот

ЗАГРИЖУВАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕТО НА МЕЃУНАРОДНИОТ ИНСТИТУТ ЗА МИР (СИПРИ) ОД СТОКХОЛМ Меѓународниот институт за истражување на мирот (СИПРИ), со седиште во Стокхолм, во својот...