Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25253)

„Танец“ со жив настап по една година пауза

Со бурни аплаузи и желба за точка повеќе, велешани ги испратија солистите, хорот и оркестарот на ансамблот „Танец“ од сцената на центарот за култура...

„Охрид фест“ во септември

Подготовките за претстојниот „Охрид фест - Охридски трубадури 2021“ се во полн ек, а почетокот е закажан за 10 септември. Како што е познато,...

И мајмуните го менуваат акцентот кога ќе се преселат

Приматите на бразилските делови на Амазон најдоа начин да ја приспособат комуникацијата за подобро да се согласуваат со своите соседи. Мајмуните го користат „акцентот“...

„Спајс грлс“ со нова песна одбележуваат 25 години од првиот сингл

Групата „Спајс грлс“ наскоро ќе ја издаде првата нова песна од 2007 година, за да ја прослави 25-годишнината од појавата на својот деби-сингл „Wannabe“....

Црвениот снег на Алпите е последица од климатските промени

Локалното население го нарече овој природен феномен „крвав снег“ или „снег со боја на лубеница“ Француските научници изразиле загриженост поради необичната појава на црвеникав снег...

Излегоа Избрани дела во пет тома на Блаже Миневски

Во издание на „Матица македонска“ Во рамките на јубилејот - триесет години од основањето, „Матица македонска“ објавува избрани дела во пет тома од писателот Блаже...

Проекции под отворено небо на тремот во МСУ

Вечерва, во 21 часот, започнува Летното кино со својата редовна филмска програма под отворено небо на тремот во Музејот на современата уметност - Скопје....

Изложбата „Монодрамите и дуо драмите на МНТ“

Изложба посветена на монодрамата е отворена во Македонскиот народен театар. Присуството и силата на актерот, сите негови умеења и вештини, посветеност и сигурност се...

Отворени писма во време на затворања

Рецензија Томислав Османли Димитар Башевски, еден од нашите најистакнати писатели, не само кај нас туку и пошироко, афирмиран романсиер, раскажувач, поет, на книжевната публика, сега одново,...

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ подари 500 книги за училиштата

Со овој дар изразуваме почит и кон наставниот кадар и вработените во училиштата, за нивните заложби за едукација и градење здрава младина којашто понатаму...