12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 10:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25252)

Фараонска кокошка

Фараонската кокошка е позната и како египетски мршојадец и единствениот член на родот Neophron. Живее на територијата помеѓу северниот дел на Африка и Индија,...

Бесмртната медуза

Бесмртната медуза, позната и како Turritopis nutricula, е единствената единка што има биолошка бесмртност. Оваа медуза е единствен пример во животинскиот свет што е...

Хуан Педро Франко – еден од најтешките луѓе во светот

Мексиканецот Хуан Педро Франко во 2017 година беше запишан во Гинисовата книга на рекорди како најтешкиот човек во светот. Неговата тежина изнесуваше 595 килограми,...

Панамериканскиот автопат – најдолгиот автопат во светот

Панамериканскиот автопат, познат и како Виа панамерикана, е мрежа на автопатишта со должина од 30.000 километри. Оваа патна мрежа ги поврзува сите држави на...

Диџеите Деловски и Томи Тасев ја снимија песната „Riot“

„Riot“ е првата заедничка нумера на македонските диџеи и продуценти Деловски и Томи Тасев. Песната, која е во издание на продуцентската куќа „Смтхнгелсе“ од...

Новата колекција на Јована Филиповиќ раскажана низ 18 изгледи

„Лудиц дримс ин торм реалитис“ е новата колекција есен/зима на модната дизајнерка Јована Филиповиќ, во соработка со Ајбуке Баркчин. Колекцијата претставува олицетворение на едно пријателство,...

Црешата е извор на здравје

Овошје што го има периодов на пазарите кај нас е црешата. Веројатно на многумина им е омилена, но еве и зошто треба да се...

„Исландскиот диносаурус“ мами многу љубопитни туристи

Хвицеркур на исландски значи „бела кошула“, а ова необично име на карпата се должи на птиците што се гнездат на неа - бели морски...

Холандската принцеза одбила 1,6 милион евра од буџетот

Принцезата Амалија, наследничката на холандскиот престол, се откажува од правата на годишен приход. Најстарата ќерка на кралот Вилијам-Александер, му напишала на премиерот Марк Руте...

Ерменија се откажува од својот коњак

Европската Унија е подготвена да ѝ плати на Ерменија три милиони евра во замена за откажување од називот „коњак“ при означувањето на нејзините алкохолни...