7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25251)

Билтен

Дури 154 сообраќајни прекршоци во Скопје, 46 за брзо возење Министерството за внатрешни работи во текот на завчерашниот ден (13.6.2021) продолжи со засилените акциски контроли...

Стаклената јагула – најголема жртва на новите облици на шверц

Во екот на пандемијата сѐ покреативни начини за илегална трговија со загрозени животински видови Глобалната пандемија со коронавирусот значително влијаеше на шверцот со стаклена јагула....

Летен едукативен камп за деца во книжарницата „Виарт“

Во тек е Летниот креативен и едукативен саем за деца, кој ќе трае до 10 јули, во книжарницата „Виарт“, кај Универзалната сала во Скопје....

По правиот пат сигурно и задоволно се движиме!

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Постарите можат да им кажат на помладите дека идеалите тешко се остваруваат. Исто така, тие можат да им...

Нов трофеј и нов рекорд на Ѓоковиќ

ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС Ѓоковиќ победи на Ролан Гарос и стана првиот тенисер во опен-ерата што секој од четирите гранслем-турнири го освоил барем двапати Најдобриот светски...

Барселона ја заокружи перфектната сезона со 10-та титула

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Избраниците на тренерот Пасквал сезонава забележаа 60 победи на 60 меча во сите конкуренции, станаа први што без пораз стигнале...

Тинејџерски рекорди на Белингам и на Гвардиол

Англија ја совлада Хрватска со 1-0 на стадионот „Вембли“ пред 18.500 гледачи во меч од 1-то коло на фудбалското Европско првенство (ЕП), со што...

Што ќе бидам?

Низ страниците на македонската литература за деца: „Слики од детството“ на Александар Кујунџиски Детството веќе се поздравуваше со мене. Уште во летото пред да се...

Прв меч во историјата на ЕП со пет гола во второто...

Во интересен и резултатски крајно неизвесен натпревар, Холандија забележа победа над Украина со 3-2, пред 16.000 гледачи, на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам, во...

„Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ открива многу тајни за...

Нови книги Интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од авторката Александра Тодоровиќ е дело што е посветено на Скопје во периодот под османлиска...