7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 0:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25251)

Градоначалникот Георгиески го посети Белград

ОХРИД Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, е во неколкудневна работна посета на Белград. Во рамките на посетата тој се сретна со претседателот на српското...

Денови посветени на културата

ГЕВГЕЛИЈА Во рамките на четиридневната културна програма по повод чествувањето на заштитникот на градот Гевгелија - Спасовден, под покровителство на Општина Гевгелија, во Старата чаршија...

Проект за поврзување локални патишта

КРИВА ПАЛАНКА Во рамките на Проектот за поврзување локални патишта, кој се реализира од страна на Министерството за транспорт и врски со финансиска поддршка од...

Планинарски марш до Лопушник во чест на Рацин

ВЕЛЕС Седумдесет и осумгодишнината од загинувањето на револуционерот и поет Коста Солев Рацин и годинава традиционално се одбележи со еднодневен планинарски марш во чест на...

Формиран нов центар за поддршка на учењето на децата со попреченост

БИТОЛА Со новите законски измени, посебната паралелка во „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола прераснува во Центар за поддршка на учењето на децата со попреченост на територијата...

Голем интерес за гимназиите, но и за стручните училишта

ПРВ ДЕН УПИСИ ЗА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ Со новиот конкурс оваа година се отворени 97 дуални паралелки со зголемен обем на практична обука за 2.001 ученик....

Дневно инфо

Прв самит за Македонија како полноправна членка на НАТО Македонија првпат како полноправна членка учествуваше на самит на НАТО, а во таа пригода македонскиот премиер...

Завладеаја со земјата и трговијата, ги менуваа јазикот и народноста…

Ексклузивни пишувани спомени од дневникот на Иљче Јанчев-Евро од Струга Блаже Миневски Во дневникот е користен претежно струшки дијалект, а се однесува на периодот од крајот на...

Собранието во ритам три напред – два назад

Пандемијата одминува, проблемите во парламентот остануваат Иако веќе одамна нема заразени народни избраници со ковид-19, завршија нивната вакцинација и ревакцинација, а власта и опозицијата постигнаа...

Со која диоптрија ги читаат добрососедските договори

Грција и Бугарија ги толкуваат договорите со Македонија како што им одговара Последното грчко барање да се тргнат кратенката МКД и логото ФФМ од дресовите...