5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 16:05

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25251)

Како најлесно до луксузен дом

Познатата дизајнерка на ентериер Шерил Ајзен, која уредува луксузни вили и куќи на познати sвезди, советува кои се златните правила при уредувањето на домот...

Колку чини кошница здрави производи без адитиви

Маргаринот, слатките, житните производи за појадок и паштетите може да содржат опасни адитиви што треба да се избегнуваат во храната, според студијата на руските...

Аниме-филм во серијалот „Господарот на прстените“

Американското филмско студио „Ворнер брадрс“ ќе продуцира аниме-игран филм сместен во светот на популарните книги на трилогијата „Господарот на прстените“, соопштуваат од студиото. „Господарот на...

Неверојатни места каде што човекот не стапнал

Честопати не сме свесни дека има места на Земјата каде што човечкото стапало сè уште не стапнало и кои, најверојатно, сè уште целосно им...

Македонија ме освои, повторно ќе се вратам

Хрватот Иван Милун со велосипед патува по Балканот Во Скопје треба да се почувствува тој микс на различности, тешко е да се собере сѐ во...

Се отвораат нови работни места во ТИРЗ

Во компаниите активни во Технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) во мај е регистриран зголемен број на работни места од над 4,15 проценти во однос на...

Системските „непогоди“ може да нѐ остават без леб

За 20 отсто намалено производството на пченица Независно од климатските промени, производството на пченицата е со огромен пад и покажува дека земјоделците немаат интерес, можност,...

Меридијани

Брисел - Лидерите на НАТО го одржуваат својот прв самит со американскиот претседател Џо Бајден со цел да ги поправат трансатлантските врски, откако неговиот...

Со масовна имунизација до побрз раст на економијата

Што донесе самитот на најмоќните светски економии Г7 Лидерите на најмоќните светски економии Г7 на самитот во Англија заклучија дека со имунизација на населението ќе...

Ковид-автобуси на тури низ балканските села

Државите од регионот со иновации ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат Во Србија, Хрватска и во БиХ медицински персонал заедно со специјализирани автобуси на терен...