Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25250)

Колку се опасни каснувањата од комарци за кучињата

Комарците во текот на летото не им создаваат проблем само на луѓето туку и на нивните миленици. Нивното каснување може да предизвика оток, црвенило...

Што им прават парите на луѓето?

Студија во Берлин проверува што се случува кога луѓето добиваат по 1.200 евра секој месец Искуството почна минатиот вторник: група избрани луѓе ќе добиваат безусловен...

Направена најдеталната мапа на човечкиот мозок

Направена е најдеталната мапа на човечкиот мозок досега, која покажува неверојатно количество детали, вклучувајќи модели на врски помеѓу невроните, како и нешто што може...

Зошто е важно да се има слободен ден помеѓу трчањето?

Многу луѓе мислат дека бидејќи не користат тегови и опрема во овој вид тренинг, тие може да трчаат секој ден, но имајте предвид дека...

„Несовршен простор“ – изложба на „Транзен“ во Струмица

Скулпторот Андреј Митевски е добитник на наградата „Владимир Георгиевски“, која здружението „Транзен“ ја доделува во чест на великанот на македонската ликовна уметност, сликарот и...

Презентација на виолинистичката школа во Македонија

Осмото издание на „Виолин-фест“ ќе се одржи вечерва, со почеток во 20 часот, во Камерната сала во Филхармонијата. Главна тенденција на фестивалот е да...

Тројца уметници наградени на Биеналето во МСУ

Жирито во состав Ива Димовски (историчарка на уметноста), Велимир Жерновски (ликовен уметник) и Јане Чаловски (ликовен уметник) едногласно одлучи наградата „најуспешен автор и дело“...

Шахпаска: Работниците се најважниот капитал

Законското решение што го усвои Владата, а предвидува недела да биде неработен ден, односно ден на неделен одмор, е дел од политиката на Владата...

Расте уделот на „зелените кредити“ во вкупното кредитирање

„Зелените кредити“ опфаќаат до десет отсто од вкупното кредитно портфолио на домаќинствата и на корпоративниот сектор и главно се насочени кон преработувачката индустрија, дејноста...

Меридијани

Велика Британија - На последниот ден од самитот на Г7 во Корнвол, Англија, шефовите на држави и влади на седумте најразвиени земји во светот...