11.8 C
Skopje
22.9.2021 - 19:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25249)

Нега и убавина

Домашни кремови за самопотемнување Во лето, тенот е императив, а за да имате прекрасна бронзена боја, постојат и домашни рецепти за правење кремови и масла...

Крај за тестирањето козметика врз животни во Кина

По огромниот притисок од активистите низ светот, кинеските власти конечно попуштија и почнуваат да ги менуваат своите закони за да го олеснат страдањето на...

Замрзнато арктичко животно оживеало по 24.000 години

Едно микроскопско арктичко животно било замрзнато дури 24.000 години и оживело неповредено, пренесува американскиот технолошки сајт „Синет“. Неодамна беше објавена студијата што детално го опишува...

„Рибља чорба“ ќе одржи концерт во Скопје

Познатата балканска група „Рибља чорба“ на 27 јуни ќе одржи концерт на платото пред „А1 арена“, со почеток во 21 часот, известуваат од продукцијата...

„Casualty“ на диџеј Галоски поддржана од големи имиња

Најдобриот македонски диџеј и продуцент со светска кариера Галоски, неодамна се претстави со ново издание што има тенденција да ги собори светските топ-листи. Најновиот...

На планинарска тура промовирана книгата „Записи за Кораб“

Во рамките на неодамнешната планинарска тура за искачување на врвот Чапарец на Кораб, дел од планинарскиот предизвик „12 Врва“, се одржа и промоција на...

Промоција на „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“...

Промоцијата на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ од новинарката и колумнистка Весна Дамчевска, издание на „Антолог“, ќе биде на...

Беседата за Рацин ја напиша Атанас Вангелов

Во Рациновата формула „да мислиш со глава“, Вангелов го препознава силното ехо на европската хуманистичка филозофска мисла, која стана духовен татко на првата револуција...

Панорама / Поголема заштита на жените

Тирана - Мини-шенген е голема работа за регионот, а идејата за „голема Албанија“ е глупост сама по себе, рече албанскиот премиер Еди Рама во...

Европската обвинителка прво ја посети Бугарија

Европската главна обвинителка Лаура Ковеси е во дводневна посета на Софија. По пристигнувањето во Бугарија, оствари средба со министерот за правда Јанаки Стоилов. Главна...