Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25248)

Ветар го разгорува пожарот на депонијата, службите го гаснат веќе една...

ГЕВГЕЛИЈА Повеќе од една недела трае акцијата на пожарникарите, со помош на механизацијата на јавното претпријатие „Комуналец“, за гаснење и санирање на чадот на старата...

Три први места за основците на државниот натпревар на Народна техника

КИЧЕВО На 58-от државен натпревар на Народна техника, учениците од основното училиште „Кузман Јосифоски-Питу“ од Кичево се закитија со три први награди, две втори и...

Црвено-жолтите имаат шанси да ја поминат групната фаза

Македонија ќе дебитира на ЕП со мечот в недела со Австрија, а во групата Ц потоа се и средбите со Украина (17 јуни) и...

По една година одложување – фудбалски возбудувања низ континентот

Шампионатот вечерва го отвораат Турција и Италија во Рим, пред 16.000 гледачи. На ЕП ќе настапат 24 репрезентации, меѓу нив првпат и Македонија, мечевите...

Македонија е подготвена, Македонците единствени

Како што се ближи почетокот, особено првиот меч на Македонија против Австрија, така растат и тензијата и возбудата меѓу љубителите на фудбалот. Македонската химна...

Што ја одредува нашата судбина? Ништожноста или достоинството?

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, ЉУПЧО КОЦАРЕВ Во својата анализа, академик Коцарев се осврнува на прашањето што ја одредува нашата судбина,...

Декретот на Бајден и розовите очила на домашните политичари

Гласови, кредибилитет и рејтинг се качуваат и се ловат со добро осмислени, мудри, прагматични и успешни домашни политики и дела, а не врз основа...

Триесет години независност – одликувања за првоборците

Бујар Османи, министерот за надворешни работи, е првата личност од власта на која ѝ текна дека годинава се одбележува триесетгодишнината од независноста на Република...

Национално ребрендирање: иднина без минато

Мора да признаам дека оваа политичка вежба за национално ребрендирање отиде предалеку. Лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија неодамна повика на предупредувачки протест...