Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25248)

Мрежата 5Г се заканува да ги спушти на земја авионите

САД Голем број авиокомпании се загрижени дека поставувањето 5Г-мрежа во близината на аеродромите во САД може да ја загрози безбедноста на воздушниот сообраќај. Угледните авиокомпании...

Ослабете со прескокнување јаже

Медицински совет Прескокнувањето јаже е една од наједноставните и најефикасни вежби, со чија помош може да стекнете подобра кондиција и да се ослободите од вишокот...

Најголем животински вид што прошетал во Австралија

Палеонтолозите потврдија дека фосилите на диносаурусите пронајдени во крајбрежјето на Квинсленд во 2006 година припаѓаат на нов вид огромен сауропод. Фосилите на огромен диносаурус -...

Дигитални портрети инспирирани од карантинот во 2020-та

Инспирација ми беа сите внатрешни емоции и доживувања низ кои поминував за време на пандемијата, па, така, и имињата на делата се поврзани со...

Претставен трејлерот на новата домашна ТВ-серија „Блек опс“

Ексклузивната промоција на трејлерот на новата домашна акциска телевизиска серија, со наслов „Блек опс“, се одржа минатата недела, во „Синеплекс“, за затворен круг посетители....

Македонскиот јазик се изучува 35 години на Истанбулскиот универзитет

Овој значаен јубилеј - 35 години македонистика на Истанбулскиот универзитет, кој се одбележува во годината кога се чествува стогодишнината од раѓањето на Конески, е...

Филмови за Џајковски и „Д Хип“ на фестивал во Белград

Во рамките на фестивалот „Докенритам“ во Белград, вчера беа прикажани два музички документарни филмови за Кирил Џајковски, „Современа музика за современата доба“ на Ненад...

Оскаровски филмови со ЛГБТ-тематика

Од десетте интересни ЛГБТ-филмови што се наведени на оваа листа, дури девет биле номинирани или ја добиле најпрестижната филмска награда „оскар“. Со своите актерски...

Златната маска од Горна Порта вратена во Охрид

Вредните експонати, златната маска и раката, кои беа дел од изложбата „100 години Требениште“, повторно се изложени во Златната соба во „Куќата на Робевци“ Златната...

Панорама / Кредитите на Тито

Софија - Само два процента е разликата помеѓу ГЕРБ, на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, и Има таков народ, на Слави Трифонов. Анкетата на...