-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 22:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25246)

Шевченко: Првата задача е да се помине групната фаза

Ќе играме против многу силни селекции, меѓу кои Холандија е еден од фаворитите. Австрија има свој стил на игра, се држат до тој стил...

Нов ТВ-маратон со мечеви од две континентални првенства

Европското првенство почнува утре, Копа Америка в недела, а финалињата на двете се на 11 јули (според времињата на почеток на средбите по средноевропско...

Дали има живот пред смртта?

Денешниов текст ќе го почнам со зборовите на Цибра во „Тетовирани души“: „Иднината никако да дојде, минатото никако да си отиде, а ние овде...

Јагодите се ризница на витамини

Јагодите се одличен извор на растителни влакна, витамин Ц и антиоксиданти, а вашето здравје може да има голем број придобивки доколку ги вклучите во...

Футуристички „Портал“ спојува градови

Инспирирана од филмот „Ѕвездена капија“, оваа инсталација наречена „Портал“ не дозволува телепортирање од едно до друго место, но наместо тоа нуди поглед на градот...

Колку е голем Тихи Океан?

Тихи Океан е најголемиот и најдлабок океан на Земјата. Се протега на огромни 165,2 милиони квадратни километри од Америка до Азија, односно опфаќа 49,8...

Како климатските промени го загрозуваат опстанокот на пчелите?

Потребно е итно да се преземат соодветни мерки за да се спречи исчезнувањето на пчелите, а добрата вест е дека секој од нас може...

Занимливости

Баумкирчер – словенечка тврдина Во Словенија постојат многу средновековни градби, а меѓу нив е и т.н. тврдина Баумкирчер. Всушност, станува збор за кула што е...

Панорама / Проширување со прашалник

Атина - Грчката претседателка Катерина Сакеларопулос изјави дека се залага за задолжително вакцинирање против ковид-19, зашто Уставот никому не му дава право да загрозува...

Во Словенија измамени работници од Балканот

Тројца словенечки државјани се осомничени за измама на 432 работници, претежно странски градежни работници, за најмалку 2,1 милиони евра помеѓу 2011 и 2019 година. На...