9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 16:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25244)

Титули за Сегед, ПСЖ, Чеховски, Мешков, Елверум, Порто…

До одигрувањето на фајналфорот на ЛШ во Келн, викендов, треба да бидат познати сите шампионски тимови за сезонава РАКОМЕТ - ЗАВРШНИЦА НА ДОМАШНИТЕ ПРВЕНСТВА ВО...

Меѓусебните обвинувања нема да им ги решат проблемите на граѓаните

Партиите и од власта и од опозицијата постојано и сѐ позасилено меѓусебно се обвинуваат за сторени криминали во разни области. Само изминатава недела имаше цел...

Профилот на бугарската држава станува анфас на ЕУ

Корупцијата, криминалот, непочитувањето на малцинските права, дискриминацијата се само еден дел од описот на профилот за Бугарија, актуелна членка на ЕУ, која веќе една...

Стојмир Урошевиќ-Цоле – еден од најбрзите фудбалери на нашите простори

Урошевиќ импресионираше со својата брзина и лесно ги претрчуваше противничките играчи. Многу од головите беа постигнати токму од противнапади. Почеток во Тетекс, комплетна афирмација...

Спортски вести

Германија во првото коло ќе прослави „златен јубилеј“ Репрезентацијата на Германија е пред јубилеј на Европското првенство (ЕП) годинава, оти со првата средба ќе го...

Висински подготовки, контролни турнири, меѓународни настапи… пред ЛОИ во Токио

Главна цел на сите овие подготовки на македонските олимпијци e остварување на посакуваната цел, а тоа е освојување медал во Токио. Досега норми за...

Вкупно 25 фудбалери играле барем 100 меча за репрезентациите

И на ЕП 2020 ќе играат 24 селекции, но во составите на репрезентациите ќе има најмногу фудбалери досега, по 26, меѓу нив и цел...

Ангеловски: Не ни треба еуфорија, допрва доаѓа она вистинското

Задоволен сум како одигравме на двата меча, против Словенија и Казахстан, сѐ излезе добро, тоа се гледа и од резултатите. Убаво беше и што...

Камикаѕе-возачи

Да обрнам внимание на уште еден феномен: „Возачка солидарност“ за предупредување на возилата од спротивен правец (со светење/блендирање со фаровите) дека полициската контрола е...

Педесет нијанси на зелено

Нацијата го запре здивот додека го чекаше откровението на Али. Тензијата растеше и речиси можеше да се допре во воздухот. Какво ли пријатно изненадување...