7.8 C
Skopje
23.10.2021 - 9:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25243)

Паркинг-место во Хонгконг продадено за 1,3 милион долари

Станува збор за едно од неколкуте места за паркирање во ултралуксузната населба Д Пик во Хонгконг. Населбата има поглед на пристаништето Викторија, а во...

НАСА најави две мисии на Венера

Американската вселенска агенција НАСА најави дека планира две мисии на Венера за да ги истражи атмосферата на оваа планета и нејзините геолошки карактеристики. Мисиите...

Израелски научници го продолжија животот на глувците за 23 проценти

Новото истражување во кое научниците им го продолжија животниот век на лабораториски глувци за 23 проценти со помош на специјални протеини може да им...

Во Нова Гвинеја пронајдена чоколадна жаба

Група австралиски научници откриле чоколадна жаба во дождовната шума на Нова Гвинеја. Станува збор за жаба што поради нејзината боја е наречена чоколадна. - Најслична...

Петгодишен спомен за Дарко Марковиќ

Драг Брате, На 16 јуни 2016 се навршуваат пет години откога Ти нѐ напушти засекогаш. Останаа само спомени. Денес ни недостигаат твојата ведрина, оптимизам и...

Винскиот музеј во Кавадарци раскажува приказни од Тиквешијата

Најстариот предмет во музејската поставка е ебилиоскопот, или малиганометар, кој потекнува од 1534 година. Служел за мерење на јачината на виното во малигани, а...

Лирско мементо за Блаже Конески

По повод сто години од раѓањето на Блаже Конески, ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, на 10 јуни, ќе организира лирско мементо „Поетите...

Првиот предизвик на натпревар е оној со самиот себе

Лука Романели, италијански гитарист, победник на „Тремоло“ Лука Романели, класичен гитарист од Италија, е добитник на првата награда на неодамнешниот меѓународен фестивал за класична гитара...

Панорама / Замрзнати или трајни конфликти?

Софија - Завршувајќи ја својата посета на Бугарија, претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соуза, истакнат професор по право и политички науки и истражувач,...

Грција користи звучни топови против мигрантите!

Европската Унија изрази загриженост во врска со употребата на звучен топ од страна на Грција за да ги истера мигрантите од нејзините граници, отворајќи...