Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25240)

Нова американска „црна листа“ за да го обели Балканот

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција, Билјана Ивановска, е убедена дека во земјава има материјал за американската „црна листа“. Откога десетици поединци и...

Француската кинематографија зависна од чадот

Населението во Франција во последните години пуши сè помалку, но цигарите сè уште често се прикажуваат во филмовите. Иако имаме многу силна програма за превенција,...

Занимливости

„Густав“ - култна анимирана серија Унгарската анимирана серија „Густав“ беше исклучително популарна во источниот дел на Европа, особено помеѓу тогашните комунистички држави каде што стекна...

Панорама / Кој е сопственик на дивите коњи?

Атина - Ако не постоеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе...

Унијата повторно со политики на двоен аршин за регионот

ЕУ едно кажува јавно за Србија, а друго известува во неформалните документи Европската комисија подготвила извештај за напредокот на Србија во исполнувањето на преодните мерила...

Чиј збор е последен во дијалогот меѓу Белград и Приштина

По заедничката посета на претставниците на ЕУ и на САД на Приштина, од официјален Белград порачаа дека и Русија и Кина, како постојани членки...

Берлинскиот ѕид и ѕидовите на Вавилон меѓу најголемите ѕидови во светот

Откријте на кој ѕид работеле 15.000 мажи, како и кој ѕид се протега на повеќе од 90 километри 1. Стонски ѕидови (Хрватска) Одбранбени камени sидови, кои...

Оревите задолжителни на дневното мени

Јаткастите плодови, особено оревите, се одлични за здравјето - тие го подобруваат здравјето на цревата и срцето, го забавуваат стареењето, а новото истражување тврди...

Тајван најдобар за живот и работа во пандемија

Објавен е список на 10-те најдобри и најлоши земји за живеење и работа за време на пандемијата. Новото истражување на „ИнтерНејшнс“ откри кои земји...

„Македонија на Европско“ – нова песна на ДНК

„Оооо, оооо, Македонија на Европско... Сите сплотени сме заедно... Оооо, оооо, Македонија на Европско, сите дишеме ко едно“. Вака гласи рефренот од новата песна,...