-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25238)

Панорама / Градоначалник го укина носењето маски, но…

Загреб - Едно од десет деца покажува симптоми на анксиозност и депресија, а едно од седум деца има посттрауматско стресно нарушување предизвикано од земјотресите,...

Македонскa визиja, не туѓи предлози

Ние чекаме некој однадвор да ни даде предлог, па потоа само аминуваме туѓи предлози. Македонската државна и интелектуална елита мора да гледа напред, да...

Карлсен победи на првиот биткоин-шаховски турнир

Во драматичен финален меч, кој во регуларниот дел и во тајбрејкот заврши нерешено, Карлсен го победи Со и му се реваншира за двата пораза...

Јубилејното 40-то издание заврши со цртање во екопаркот

Последниот ден од годинашното јубилејно 40-то издание на „Малиот битолски Монмартр“, на 27 мај, помина во цртање на малите ликовни уметници од Битола во...

Лоша храна за кучињата: одделете ги фактите од неточните информации

Храната што вашето куче секојдневно ја консумира е исклучително важна за неговото здравје. Кога станува збор за хранење на кучињата, постојат многу извори на...

СЗО: Неделното работење подолго од 55 часа штетно по здравјето

Светската здравствена организација (СЗО) посочи дека пократкото работно време придонесува за одржување на здравјето на луѓето. Според нивната студија, долгото работно време само во 2016...

Прекрасни острови на кои никој не сака да живее!

Островите Питкерн се наоѓаат во Тихи Океан и се украсени со волшебен пејзаж. Сепак, тие не се толку примамливи како што изгледаат. Островите чие...

Ќе се војува ли во иднина за вода?

Конфликтот за вода помеѓу Таџикистан и Киргистан може да биде предупредување за низа идни конфликти што може да се појават во врска со овој...

„Одбиените“ ја привлекоа публиката, но не и естаблишментот

И покрај големото внимание и посетеноста на изложбата на отворањето и во деновите потоа, уметниците што учествуваат на „Одбиенале 2021“ велат дека „како и...

Во прилепскиот театар се подготвува претставата „Светулки“

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп интензивно се подготвува претставата „Светулки“, по текст од Тена Штивичиќ, во режија на Драгана Милошевски-Попова. Ова е прв...